ДСБ-София постави протестен билборд при посолството на Русия - срещу руския анклав до язовир "Искър"
От ДСБ посочват, че Руската федерация използва без правно основание над 11 000 кв. м земя на самия бряг на язовир „Искър“ – основният източник на питейна вода за повече от 1,5 милиона български граждани.
Столичната организация на ДСБ постави при руското посолство протестен билборд с надпис „Вън от язовир Искър. Тук не е Москва.“.
Припомняме, от Демократи за силна България учредиха петиция срещу съществуването на руски анклав на брега на язовир "Искър". От партията посочват, че казусът е свързан с потенциални рискове за националната сигурност:
Междувременно руската посланичка Елеонора Митрофанова предизвика публичен скандал пред НДК. На 7 октомври тя атакува с обиди и остър тон активисти на ДСБ, които събираха подписи за петицията.
Руската посланичка обиди младежите, че са неблагодарни, защото Русия "на два пъти освобождавала" България, а руснаци били дали живота си за нас. Вместо признателност искали да изгонят Русия от имотите й.
От ДСБ определят поведението на Митрофанова като "нахално, безпардонно, абсолютно самоволно". Нарекла ги "платени клакьори", а нейните бодигардове снимали сътрудниците на ДСБ. Къде отиват тези снимки, с каква цел Митрофанова фотографира български граждани? - питат от партията.
От ДСБ са изискали от общината записите от камерите, за да стане публично достояние скандалното поведение на чужд дипломат, представител на държава агресор.
От ДСБ посочват, че Руската федерация използва без правно основание над 11 000 кв. м земя на самия бряг на язовир „Искър“ – основният източник на питейна вода за повече от 1,5 милиона български граждани.
"Имотът е във втори пояс на санитарно-охранителната зона и представлява държавен поземлен фонд. Въпреки това на терена са поставени обозначителни знаци „владение на Руската федерация“, издигнати са сгради и кей, които се ползват от служители на руското посолство." - изтъкват от партията, като посочват, че липсва акт за държавна собственост и имотът не фигурира в Агенцията по вписванията. Той не е отбелязан като дипломатически имот в регистрите на Министерството на външните работи. Руската федерация няма валидни документи, доказващи право на собственост, казват още от ДСБ.
Подчертава се, че имотът е част от стратегическа санитарно-охранителна зона, критична за националната сигурност.
"Въпреки ясната позиция на българската държава, че Русия няма права върху терена, години наред институциите не предприемат действия за възстановяване на държавния контрол", отбелязват авторите на петицията..
От ДСБ настояват за възстановяване на държавния контрол и прекратяване на незаконното ползване на имота от Руската федерация.
Още от България
Парламентът разреши САЩ да остави самолетите-цистерни в авиобаза „Безмер“
По време на дебата депутатът от ПГ на ГЕРБ-СДС и бивш министър на външните работи в кабинета „Желязков“ Георг Георгиев заяви, че трябва да има единна позиция по отношение на външната политика и отбраната
Божанов: Никое българско правителство не може да си позволи отмяна на дерогацията на „Лукойл“
"Знаем, че трябва да се управляват рискове. И че правителството трябва да направи всичко възможно да управлява риска във връзка с горивата и риска във връзка с националната сигурност", каза депутатът от "Демократична България"
Кметовете на 5 общини се обявиха против разполагането на самолети на САЩ в „Безмер“
"След проведени срещи и разговори с жители на нашите общини видяхме сериозна обществена тревога относно възможните последици от подобно решение."