Две политически коалиции, участващи на предстоящия предсрочен парламентарен вот на 14 ноември 2021 г., извадиха агентите на тоталитарните комунистически служби от листите си, след като вчера Комисията по досиетата разкри тяхната принадлежност при проверката на кандидатите за народни представители, съобщава сайтът desebg.com.
Адекватната реакция беше предприета от коалицията „Продължаваме промяната“ на бившите министри във втория служебен кабинет на президента Радев – Кирил Петков и Асен Василев, които решиха да влязат в политиката и от коалицията „Национално обединение на десницата“ – съюз на партията НОД на Петър Москов и партията „Републиканци за България“ на Цветан Цветанов.
В „Продължаваме промяната“ Комисията по досиетата откри трима сътрудника на ДС: Васил Иванов Събев и Ерджан Ахмед Ахмед, издигнати в 20 МИР – Силистра и Тома Михайлов Томов, издигнат за депутат в 3 МИР – Варна.
След като тяхната принадлежност стана факт от коалицията реагираха и обявиха, че тримата се оттеглят от листите, макар да твърдят, че никой от тях не е служил на репресивния комунистически режим, а двама от тях дори били силно изненадани от присъствието на имената им в решението на Комисията.
Васил Събев (р. 1953 г.) е разкрит като агент на Окръжно управление на МВР-ДС под псевдонима „АСПАРУХ“ от 1981 г., като е използван по линия на Второ главно управление на ДС (контраразузнаването). Според данните, огласени от Комисията досието му е унищожено през март 1990 г. при тайното прочистване на агентурните досиета от БКП/БСП и ДС.
Ерджан Ахмед (р. 1966 г.) е вербуван от Трето управление на ДС (ВКР, военното контраразузнаване) през 1985 г. като агент под псевдонима „ДЕЯН“.
По всяка вероятност това е период, в който той е отбивал военната си служба, тъй като е свален от оперативен отчет две години по-късно – през 1987 г. В досието му е запазена собственоръчно подписана декларация-обещание за сътрудничество.
Тома Томов (р. 1950 г.) е вербуван като сътрудник на Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА (военното разузнаване) през 1988 г. под псевдонима „ХИТОВ“. В досието му е съхранена собственоръчно написана и подписана декларация за сътрудничество, собственоръчно написани агентурни сведения, разходни документи, отчетени от щатен служител, документи от ръководили го щатни служители.
В коалицията „Национално обединение на десницата“ Комисията по досиетата установи един сътрудник. Това е Светла Стефанова Златева, издигната за народен представител в 4 МИР – Велико Търново.
Златева (р. 1950 г.) е световна рекордьорка по лека атлетика на 800 метра в периода 1973-1976 г. и участник в Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г. и в Монреал през 1976 г.
Тя бе разкрита като щатен служител на Второ главно управление на ДС (контраразузнаването) към ГКПП Аерогара София от 1984 г. Преназначена е зам.-началник на отделение през 1990 г.
След оповестяване на нейната принадлежност към ДС от пресцентъра на „Национално обединение на десницата“ оповестиха, че Златева оттегля своята кандидатура за народен представител.
Както desebg.com писа единствено коалицията „Демократична България“ не е допуснала сътрудници на тоталитарните комунистически служби в своите листи.
С оттеглянето на агентите в листите си „Продължаваме промяната“ и „Национално обединение на десницата“ се присъединяват към политическите субекти без агенти сред кандидатите за депутати.
От коалицията „ГЕРБ-СДС“ запазиха мълчание. Определящите се като центристко-десен съюз имат в листите си трима сътрудници на тоталитарните комунистически служби.
България
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.