За първи път от 25 години България има толкова голям дефицит в бюджета. Това заяви в ефира на NOVA бившият финансов министър и финансист Симеон Дянков. И допълни, че очаква по-сериозни мерки от просто "затягане на коланите".
"Стана време за редовния бюджет за 2023 г. По закон той трябва да се приеме през април. За това, според мен, финансовата министърка излезе с тези тревожни прогнози, по-емоционално, отколкото е редно", каза още Дянков.
По данни на МФ се очаква бюджетен дефицит от 7%. Според финансиста обаче той ще е около 9%. Служебното правителство избягва темата за спирането на енергийните помощи за бизнеса, твърди Симеон Дянков. Според него това е така, защото правителството се страхува бизнесът да не се обърне срещу кабинета и президентството.
По думите му има три стъпки, които трябва да се предприемат в сегашната криза – да се върне 20-процентното ДДС за някои стоки и услуги, да се спрат енергийните помощи за бизнеса и да се види къде може големи групи разходи да се намалят. По думите му няма риск за валутния борд, но е отдалечаваме от еврозоната.
Дянков посочи, че идват два удара – върху публичните финанси, които ще увеличат цената им, от друга страна – ще се увеличат лихвите, което ще е удар за гражданите и бизнеса.
Според него ще се намалят броят и големината на кредитите, което ще забави българската икономика. А през есента ще има бизнеси, които ще се окажат неплатежоспособност като хотелиери, мебелна промишленост, фармацевтиката, посочи експертът.
Дянков коментира, че въпреки че инфлацията се забавя на 16%, тя е много висока. Ако се вдигнат и лихвите – това също повдига инфлацията. Двуцифрената инфлация ще остане поне до есента, прогнозира бившият финансов министър.
Не е добре да има таван на надценката. Това веднага ще влезе в съдебната система. Това са популистки пожелания, подчерта още той.
Симеон Дянков разчете и как ще се отрази фалитът на американските банки.
Това е плашещо развитието на банковата система в САЩ. Това следва нещо, което се случи през 2008 година. И в момента две големи банки вече са в ликвидност, около 5 други банки са проблемни. Нещо, което се случи преди 15 години. Това е допълнителна неблагоприятна тежест. В тежка финансова ситуация сме и у нас, и в света, изтъкна Дянков.
Според него няма да има редовен кабинет след следващите избори, колкото и да не ни се иска. Защото освен политическите проблеми, ще се върви към процес да се прави технически кабинет, за когото ще бъде изключително трудно да управлява. По-скоро вървим към поредни други избори, защото финансовата ситуация става още по-трудна. Оставаме оптимистични, дано прогнозите ни не се сбъднат в този вариант, завърши коментара си Симеон Дянков.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас