Председателят на парламента на Северна Македония - Талат Джафери, изтъкна значението на конституционните промени, като заяви, че тежестта на процеса по приемането им е върху правителството, но има спешна необходимост от поемане на част от отговорността за бъдещето на страната от опозицията, предаде МИА.
Сесията за конституционни промени започва на 18 август, а дебатът трябва да приключи на 31 август.
"Заседанието на 18 август ще бъде открито и дневният ред ще бъде приет по реда, затова е необходимо присъствието на 61 народни представители и поне една трета от гласовете. Какво ще стане, как ще бъде, не мога да кажа сега, защото не мога да прогнозирам. Но максимумалният срок на разизскането е десет дни. На десетия ден дебатът приключва." - уточнява той.
Джафери посочва още, че ако няма мнозинство от две трети, гласуването може да бъде отложено, но също така може и да не се случи, с което да приключи процедурата за конституционни поправки.
Председателят на парламента не отговори пряко докога може да се отложи гласуването в първата фаза, т. е. да се определи необходимостта от извършване на конституционните промени и провеждане на втора междуправителствена конференция.
Що се отнася до това дали правителството има изчисления за крайния срок, до който може да има някакъв диалог с опозицията и да се намери начин за окончателно гласуване, Джафери подчерта, че "по същество процедурно може" да има забавяне и "гласуването може изобщо да не се проведе".
"В исторически план са вземани много решения, за които е имало противоречиви мнения и не са били успешни", каза той.
"Ето, нали сме в навечерието на Илинденското въстание? Взето е решение да се предприемат въоръжени действия. Мислите ли, че всички са били единодушни в това решение? Не. Но те са имали добродетел, защото са мислили за бъдещето, а не за собствения си статус. И ние тук колкото се може по-бързо осъзнаваме и мислим за бъдещето и тези бъдещи поколения, които ще наследят работата тук, нека им оставим поне един необременен открит път, по който да се развиват и да вървят напред. По отношение на средата за сигурност сега, каква би била нашата позиция, ако бяхме извън институцията на НАТО? Как щяха да се държат с нас?" - посочи Джафери.
"Всеки трябва да се погледне в огледалото и да си припомни къде му е мястото", коментира той събитията в Демократичния съюз за интеграция.
По отношение на обвиненията в корупция, както и срещу самия него от някои от членовете на партията му, Джафери заяви, че всеки трябва "да се погледне в огледалото и да си припомни къде му е мястото. "Ако някой има проблем, трябва да е коректен и да го каже, защото няма корумпирани колективи", смята той. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства