25 Ноември, 2024

Джамбазки: Признаването на българската общност в Албания е удар по белградско-скопската фалшива теза

Джамбазки: Признаването на българската общност в Албания е удар по белградско-скопската фалшива теза

Признаването на българската общност, на българското малцинство, има огромно символно значение, защото е смъртоносен удар в сърцето на белградско-скопската фалшива теза за това, че в Република Македония и в Република Албания няма българи, а има някакви други – някаква измислена нация, констроирана след 1945 година. Това каза Ангел Джамбазки във връзка с приетата от Европейския парламент резолюцията за Албания, в която по предложение от него и от евродепутата Андрей Ковачев, цитиран от "Фокус".

В нея беше включен текст, с който се потвърждават правата на българското население в Мала Преспа, Голо Бърдо и Гора и се препоръчва те да бъдат включени в законодателството на страната. „Това е малка крачка, но все пак е успех за Българската кауза“, заяви Джамбазки. „Известно е наличието на българска общност на територията на днешна Република Албания още от Средновековието. Известно е, че през 30-те години на миналия век има подготвен договор за подписване между България и Албания, с който трябва да бъде официално признато българското мнозинство“, отбеляза той, като припомни, че това не се случва заради Втората световна война и разразилите се тежки политически катаклизми в тази част на света след това. 

„Известно е, че в Република Албания по настоящем са признати всички известни национални малцинства, без българското.Нашите отношения с Албания са по-скоро добри и по-скоро приятелски и ние градим мостове, с които бихме могли да въздействаме върху процесите на Западните Балкани. Но тук признаването на българската общност, на българското малцинство, има огромно символно значение, защото е смъртоносен удар в сърцето на белградско-скопската фалшива теза за това, че в Република Македония и в Република Албания няма българи, а има някакви други – някаква измислена нация, констроирана след 1945 година“, коментира Ангел Джамбазки.

„Затова беше изключително важно да бъде призната българската общност. Затова беше изключително важно да им бъде обърнато внимание и да препоръчаме промени в законодателството“, посочи още той, като допълни, че тези промени по никакъв начин не са насочени срещу интересите на Република Албания. Той отбеляза, че в Албания от много време са известни и български организации, и български културно-просветни дружества. „Известно е, че само за миналата година 2 500 човека са поискали да възстановят своето българско гражданство на основата на своя произход, така че нямаше никаква причина това да не се случи“, подчерта още Джамбазки. 

„Беше ни изключително трудно да намерим съмишленици във всички парламентарни групи. Това беше една истинска офанзива, за да можем да защитим това предложение, тъй като в последния момент една от групите поиска разделно гласуване, което означава, че имаше офанзива, в която щеше да отпадне именно изречението: „гарантирането на правата и законните интереси на българите в Албания“. И ние се принудихме да търсим политически съмишленици буквално в залата. Може да си представите как се върши това между 750 европейски представители. Но в края на краищата - получи се. Офанзивата беше организирана, забележете не от албанското правителство, а от „скопските ръце“ в Европейския парламент, заяви още Агнел Джамбазки. 

Сподели: