Москва рискува да разпали пряка война с НАТО, като прехваща кораби в международни води, предупреди бившият върховен главнокомандващ на НАТО в Европа.
Адмирал Джеймс Ставридис, който ръководеше силите на алианса на континента между 2009 и 2013 г., заяви пред "Политико", че ескалацията в морето може да принуди партньорите на Киев да се намесят, за да предотвратят щети за икономиката на Украйна.
"Действията на Русия в международните води на Черно море създават реален риск това да прерасне във война в морето между НАТО и Руската федерация", каза Ставридис.
"НАТО няма да предостави всички оръжия и пари на Украйна, само за да гледа как Русия задушава икономиката им с незаконна блокада", добави той.
На 15 август руското министерство на отбраната потвърди, че е произвело предупредителни изстрели, преди да се качи на борда товарен кораб, който украинският външен министър определи като турски.
Показателно е, че проверката се е състояла в югозападната част на Черно море, край бреговете на Турция, която е ключов член на НАТО.
Ставридис определи станалото като "равносилно на пиратство", като отбеляза, че Кремъл полага все по-големи усилия, за да подкопае търговията между Украйна и останалата част от Европа.
"Ако Русия започне да конфискува кораби или да се опитва да ги сплашва, мисля, че е вероятно НАТО да отговори, като подкрепи хуманитарен коридор за корабоплаване", каза Ставридис.
Според него Алиансът би могъл да защитава корабите, които отиват към и от украинското пристанище Одеса, "с военни самолети и евентуално с ескортиращи военни кораби на НАТО".
Напрежението в Черно море ескалира драстично, след като през юли Русия едностранно се оттегли от споразумението на ООН за зърното и предупреди, че корабите, пътуващи към украинските пристанища, могат да бъдат разглеждани като военни цели.
В отговор Украйна сигнализира за готовността си да атакува руския енергиен износ с удар на морски дрон по танкер и от 23 август обяви водите около руските черноморски пристанища за "зона на военен риск".
В отговор на оттеглянето на Русия от споразумението за пшеницата генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обвини Русия в "опасни и ескалиращи действия в Черно море".
Ставридис посочи, че подкрепата от страна на членовете на НАТО, граничещи с Черно море, а именно Турция, Румъния и България, би означавала, че "руският черноморски флот ще бъде военно смазан".
Турция поиска от Русия да се присъедини отново към споразумението за пшеницата, а нейният Съвет за национална сигурност заяви, че напрежението в Черно море "не е от полза за никого".
Твърди се, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще се срещне с Путин в края на месеца, като търговията със зърно вероятно ще бъде в дневния ред на разговорите. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства