"Ф-16 е най-модерният в конкурса на България за нов изтребител и има доказани бойни способности от над 40 години. Това каза пред БНР Джим Робинсън от американската компания производител на самолети „Локхийд Мартин“.
"България е предвидила 1,8 млрд. лв. за 8 изтребителя, като първите два трябва да бъдат доставени до 2 години след сключването на договора. „Подробности за програмата и цената ще се уточнят в преговорите между българското правителство и това на САЩ. „Локхийд Мартин“ е готова да работи с правителството на САЩ, за да отговорим на изискванията на българските ВВС“, каза Робинсън.
Той е мениджър в US компанията за международното бизнес развитие на Ф-16 блок 70, какъвто се предлага на България. Робинсън отхвърли твърдения на критици, че Ф-16 блок 70 е толкова модерен, защото съществува само като проект на хартия. „Те не са прави. Обновената версия на Ф-16, наричана Ви (F-16V), в момента лети в Азия. Той има радар, компютри за мисии и модерна пилотска кабина, като Ф-16 блок 70 за България. От производствената линия са излезли хиляди изтребители, а сега тя е преместена в много модерна база в Южна Каролина и ние ще започнем производството на тези самолети през 2019 г.“, каза той.
Робинсън не пожела да коментира възможностите за намаляване на цената, но посочи, че „тази оферта е цялостен пакет“. „Това включва не само самите изтребители, а и военно оборудване, оръжия „въздух-въздух“ и „въздух-земя“, системи за насочване, помощно оборудване, обучение на пилоти, на хора от поддръжката. Когато пристигна Ф-16 в България, ВВС в страната ви ще бъдат готови да управляват Ф-16 веднага“, обясни мениджърът.
Според него правителствата трябва да обсъдят варианти за изключване на нещо от пакета, ако той излиза извън цената. „Ф-16 са най-добрата възможност от гледна точка на комбинацията бойни възможности и цена и са с най-ниска цена за България за целия жизнен цикъл на тези изтребители. Той е 50% по-дълъг от жизнения цикъл на някои наши конкуренти. Те ще се поддържат тук в България с ниски разходи“, посочи Робинсън.
Той допусна, че в бъдеще, ако се наложи, може да бъде модернизиран и удължен ресурсът на Ф-16 от 12 000 летателни часа с нови технологии, които са използвани в най-новия самолет на „Локхийд Мартин“ Ф-35 и стелт-изтребителя Ф-22. На въпрос за офсетната програма Робинсън каза, че „Локхийд Мартин“ е поела ангажимент да участва в производство в България с българския военно-промишлен комплекс. „Имаме доказана история по света с такива ангажименти. Веднага ще започнем да търсим възможности за участие, ако договорът бъде одобрен“. Той посочи, че това би довело до откриване на нови работни места в България, но бе предпазлив за детайлите, тъй като възможностите се проучват.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"