Тръмп призова за прекратяване на насилието, което той разпали, натискът върху Белия дом се засилва, пише в. "Гардиън", предаде БТА.
Британското издание отбелязва, че повече от 24 часа след като е провокирал тълпа да нападне Капитолия, Доналд Тръмп е призовал за прекратяване на насилието и най-накрая е признал, че Джо Байдън ще бъде новият президент на САЩ, като е казал, че "на 20 януари ще встъпи в длъжност ново правителство", и е обещал плавен преход във властта.
На фона на призиви за импийчмънт и на оставки в кабинета вчера президентът на САЩ пръв път осъди в прав текст нападението срещу Конгреса. Изявлението му също така представлява значителна смяна на тона от страна на Тръмп, който продължаваше да подклажда размирици, твърдейки невярно, че изборите са му били откраднати, коментира "Гардиън".
Освен заплахата от нов импийчмънт, изявлението на Тръмп беше направено и на фона на призивите на все повече американски конгресмени президентът да плати политическа цена за сцените на безредици във Вашингтон. В ново видео в Туитър Тръмп заяви, че неговите привърженици, щурмували сградата на Капитолия, са "опетнили средището на демокрацията", пише в. "Индипендънт" за същото му изказване. Британското издание отбелязва, че все още действащият президент на САЩ е осъдил отприщеното от поддръжниците му насилие и е обещал "безпроблемен преход във властта".
Преди това избраният за президент Джо Байдън нарече участниците в размириците "вътрешни терористи", а атаката срещу сърцето на американската демокрация, извършена от крайнодесни групи, бе осъдена от международната общност. Бивши президенти на САЩ като Барак Обама и Бил Клинтън директно посочиха като причина за сцените на насилие провокаторските и безпочвени твърдения на Доналд Тръмп за изборни измами, посочва "Индипендънт".
Засилват се призивите Тръмп да бъде отстранен, той признава "новото правителство", пише в заглавие в. "Вашингтон пост". Американското издание коментира, че в новото си послание в Туитър президентът на САЩ е бил най-близо, отколкото когато и да било досега, до това да признае загубата си на изборите. Натискът върху Тръмп се засилва, в края на мандата му заваляха оставки, пише в. "Ню Йорк таймс".
Председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси заплаши да поиска импийчмънт, ако кабинетът не се позове на 25-ата поправка в конституцията и не лиши Тръмп от правомощията му. Твърди се, че вицепрезидентът Майк Пенс е против. Двама министри - Илейн Чао и Бетси Девос - подадоха оставка, отбелязва американското издание. "Ню Йорк таймс" коментира, че по-малко от две седмици преди избраният за президент Джо Байдън да положи клетва, всичко за правителството на Тръмп може би вече се е сринало окончателно.
В Капитолия броят на републиканците, които публично защитават президента, намаля, отбелязва изданието. Лидерите на демократите призоваха Пенс да принуди Тръмп да напусне поста, пише в. "Файненшъл таймс". Вицепрезидентът на САЩ е обвиняван, че пренебрегва призивите да обмисли позоваване на 25-ата поправка, отбелязва британското издание.
В. "Уолстрийт джърнъл" коментира, че призивите на лидерите на демократите за отстраняване на Тръмп и оставките в кабинета му хвърлят светлина върху безпокойството, което размириците са предизвикали, и убеждението сред много конгресмени и от двете партии в Конгреса, че президентът е бил този, който е провокирал размириците и след това не ги е осъдил достатъчно категорично, когато са прераснали в насилие.
Джо Байдън
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство