24 Ноември, 2024

Байдън е готов на преговори с Мадуро

Байдън е готов на преговори с Мадуро

Съветниците, част от екипа на новоизбрания президент Джоузеф Байдън, се готвят да проведат разговори с венецуелските власти, съобщи „Блумбърг“, позовавайки се на три източника.

Според тях администрацията на Байдън очаква властите на Боливарската република да се съгласят да либерализират избирателната система на страната в замяна на отслабване на санкциите на САЩ. Отбелязва се, че съветниците на избрания президент на САЩ са готови за директни преговори с правителството на венецуелския лидер Николас Мадуро и няма да изискват оставката му, както настоящия собственик на Белия дом Доналд Тръмп. Източниците на „Блумбърг“ уточняват, че съветниците на Байдън очакват в преговорния процес да вземат участие Русия, Китай, Иран и Куба. Според агенцията, администрацията на Байдън разглежда отношенията с Венецуела като най-трудните от съществуващите външнополитически проблеми в Западното полукълбо. Тя също така възнамерява да продължи диалога с лидера на венецуелската опозиция Хуан Гуайдо. Освен това се планира да се предостави статут на временна закрила на бежанци от Венецуела в САЩ.

Ситуацията във Венецуела рязко ескалира, след като опозиционният лидер Хуан Гуайдо се обяви за временно изпълняващ длъжността президент на 23 януари 2019 г. Съединените щати го признаха за временен държавен глава; към тях се присъединиха страните от Групата Лима (с изключение на Мексико), Организацията на американските държави и повечето от членовете на Европейския съюз. Президентът на Венецуела Николас Мадуро нарече инцидента опит за преврат и обяви прекъсване на дипломатическите отношения със САЩ. Русия, Беларус, Иран, Китай, Куба, Никарагуа, Сирия и Турция изразиха своята подкрепа за него. /БГНЕС 
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.