23 Ноември, 2024

Eди Рама: "Отворени Балкани" изпълни мисията си, трябва да се фокусираме върху Берлинския процес

Eди Рама: "Отворени Балкани" изпълни мисията си, трябва да се фокусираме върху Берлинския процес

Еди Рама

Премиерът на Албания Еди Рама започва балканска обиколка, за да се срещне с лидерите на държавите от региона, съобщи Евронюз Албания.

Посещенията са насрочени за 6-7 юли, като се очаква Рама да говори за Берлинския процес, както и за инициативата "Отворени Балкани", след като министър-председателят обяви, че инициативата е постигнала целта си.

"Инициативата "Отворени Балкани" беше породена от необходимостта да се даде тласък на Берлинския процес и тя изпълни мисията, за която беше създадена. Сега трябва да се включим пълноценно в Берлинския процес, защото имаме тази възможност", заяви Рама в интервю за Евронюз Албания.

При посещенията си в столиците на държавите от Западните Балкани - Белград, Сараево, Прищина, Скопие и Подгорица, албанският премиер ще бъде придружаван от част от министрите от кабинета си.

На 16 октомври Тирана ще бъде домакин на срещата на върха на Берлинския процес за първи път - близо десет години след създаването му от бившия германски канцлер Ангела Меркел.

"За първи път, откакто [бившият германски канцлер] Ангела Меркел инициира процеса с Берлинската среща на върха през 2014 г., Албания очаква срещата на върха да се проведе в Тирана през октомври. Това е изключително важна среща на върха, тъй като се подготвяме за значителна стъпка напред. Трябва да се съсредоточим върху това, Берлинският процес е нашата основна ос", заявява Рама по време на същото интервю.

Инициативата "Отворени Балкани" бе подета от Албания, Сърбия и Северна Македония като начин за подобряване на политическите отношения чрез свободно движение на стоки, услуги и хора в страните от Балканския полуостров.

Въпреки че идеята датира от началото на 90-те години на ХХ в. и се приписва на бившия албански министър-председател Фатос Нано, тя е изоставена заради войните в бивша Югославия. Инициативата беше включена отново в дневния ред през 2018 г. от министър-председателя Еди Рама по време на среща, проведена в рамките на Берлинския процес (платформа за сътрудничество на високо равнище между шестте държави от Западните Балкани, държавите - членки и институциите на ЕС, международните финансови институции и регионалното гражданско общество и бизнеса).

Предвиждаше се инициативата да обхване и останалите страни от Западните Балкани - Косово, Черна гора и Босна и Херцеговина, но те така и не се включиха в нея.

Косово отказваше да участва още от самото начало, като ключови политически фигури твърдяха, че не могат да участват в инициатива, в която участват други държави, които не признават неговата независимост, имайки предвид Сърбия и Босна и Херцеговина.

Още от самото си начало инициативата "Отворени Балкани" беше посрещната с критики и скептицизъм по отношение на това дали тя ще облагодетелства повече Сърбия, отколкото останалите участващи държави, въпреки че лидерите подчертаваха общите ползи за всички държави от Западните Балкани.

Решението на министър-председателя Рама да прекрати инициативата беше посрещнато с изненада от сръбския президент Александър Вучич. Пред телевизия Prva в Белград ден след изявлението на Рама Вучич заяви, че не вярва на думите на албанския министър-председател и каза, че ще настоява за среща за изясняване на въпроса.

"“Отворени Балкани“ са автономна и самобитна идея на хората от Балканите. Тя е израз на нашите желания и отношения, а не нещо, което правим под нечие ръководство", заяви сръбският лидер, като донякъде опроверга предишните твърдения на Рама, че именно той е прокарал инициативата "Отворени Балкани". /БГНЕС
Сподели:

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства

Рюте ще посети Анкара и Атина през идната седмица

На 3-4 декември в Брюксел ще се проведе среща НАТО-Украйна