Първи блок на румънската атомна централа Черна вода се е изключил автоматично от националната мрежа вечерта на 18 ноември в резултат на неблагоприятните метеорологични явления, които причиниха прекъсвания в електроснабдяването в югоизточната част на Румъния, съобщава информационният сайт Зиаре. Министерството на енергетиката уточни, че всички процедури са преминали при нормални технически параметри. Министерството съобщава, че вечерта на 19 ноември първи блок на атомната централа е бил свързан отново с националната енергийна система и е било възобновено подаването на електроенергия към над 80 процента от клиентите, при които е имало прекъсване заради лошото време, предаде БТА.
Представители на министерството на енергетиката информираха, че екипи на компаниите ЕНЕЛ, Транселектрика и други оператори продължават да работят за отстраняване на индивидуални проблеми в мрежата за ниско напрежение, а на местата, където ремонтът ще изисква повече време, засегнатите домакинства ще бъдат свързани с електрогенератори.
Министърът на енергетиката Себастиан Бурдужа изказа благодарност на екипите за бързата намеса през почивните дни, когато югоизточната част на Румъния бе връхлетяна от бурни ветрове със скорост, надхвърляща 100 км/ч. По думите на министъра стабилността на националната енергийна система не е била застрашена в нито един момент.
Единствената атомна централа на Румъния произвежда около една пета от електроенергията в страната с два реактора CANDU, канадско производство, които бяха пуснати в експлоатация съответно през 1996 г. и 2007 г. Неотдавна страната предприе стъпки за изграждане на още два блока на централата.
Причината са неблагоприятните метеорологични явления
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.