25 Ноември, 2024

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август

БГНЕС/БОЖИДАР СТОИЛОВ

Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,

 

Един от двамата братя - Гай Цезар, или Луций Цезар, е изобразен на скулптората, открита в Клоака максима - Големия канал на Хераклея Синтика. Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител, а до това заключение експертите стигат, след като разгледали подобни открити скулптори в района на днешен Коринт.

Гай и Луций са синове на Агрипа от Юлия, дъщерята на император Октавиан Август. Двамата умират млади - Гай почива от инфекция вследствие на рана, а Луций умира на път за Западните части на Римската империя в района на днешна Марсилия, Франция.

Това е водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун изложиха аргументите си в Историческия музей в Петрич, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.

Синове са на единствената дъщеря на императора Юлия. Октавиан Август, осиновен от своя правуйчо Юлий Цезар, управлява римската империя от 27 г. пр.н.е. до смъртта си 14 години сл. Хр.

Според експертите по-скоро Луций е изобразен на първата статуя, а след реставрирането на втората открита мраморна фигура ще стане ясно дали на нея е изобразен другият брат. Скулптурата е създадена преди около 2 хиляди години, посочи проф. Вагалински.

Античната статуя, първата изцяло запазена с тези размери по нашите земи, беше намерена в началото на месец юли в Големия канал на форума на античния град. По-късно бе преместена в музея в Петрич и почистена от реставратора Китан Китанов. Наскоро той установи по гърба на фигурата вторични силикатизирали и калцитни слоеве с дебелина до 3 мм. Според него това се дължи на факта, че преди да бъде скрита в канала, скулптурата вероятно е стояла в близост до течаща вода, може би фонтан.

Всички научни аргументи за това кого е увековечил неизвестният майстор преди повече от 20 века ще бъдат изложени подробно в статия, която предстои да бъде публикувана в списание Archaeologia Bulgarica, каза още професор Людмил Вагалински.

В края на септември археолозите откриха втора мраморна статуя в античния град Хераклея Синтика. Втората открита статуя беше с размери малко над два метра, и бе намерена в източната част на канала. Още тогава експертите съобщиха, че втората скулптора е с около 150 години по-млада от първата.

Предполага се, обаче, че тя не е свързана с император Октавиан Август, тъй като след смъртта му престава обожествяването на негови роднини. IБГНЕС 

Сподели:
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет

Защо в България националконсервативните партии са в разцвет

В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?

Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас,  едно е сигурно - грешни са

Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас,  едно е сигурно - грешни са

И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока

Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга

Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга

Предстои издаването на книга за тримата български студенти, дръзнали да изкажат несъгласието си със смазването на Пражката пролет 1968 г.