24 Ноември, 2024

ЕК дава 720 млн. за свързване на балтийската енергийна мрежа с Европа

ЕК дава 720 млн. за свързване на балтийската енергийна мрежа с Европа

Урсула фон дер Лайен

Новината обяви днес председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен

Еврокомисията предостави снощи 720 милиона евро за свързването на енергийната мрежа на балтийските страни с останалата част на Европа.

Новината обяви днес председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тя направи специално изявление заедно с литовския президент Гитанас Науседа и премиерите Юри Ратас (Естония), Кришянис Каринш (Латвия) и Матеуш Моравецки (Полша).

Връзката минава през територията на Полша.                                                      

„Този проект е забележителен момент в прекратяването на изолацията на балтийския енергиен пазар“, изтъкна Фон дер Лайен.

За нея това е демонстрация на европейската солидарност в действие.

Предоставената сума е от Механизма за свързване на Европа (МСЕ). По-голямата част от парите са предназначени за нов интерконектор в Балтийско море. Той ще се нарича „Хармонична връзка“. Урсула фон дер Лайен изтъкна, че не би могла и да си помисли за по-сполучливо название.

Чрез свързването с останалата част на Европа ще бъдат намалени прекалената зависимост на региона и прекомерното разчитане на един източник за внос на енергия, посочи председателят на ЕК. Но новата офшорна енергийна мрежа ще осигурява ток и от възобновяеми източници до всички страни с излаз на Балтийско море. По тази причина Фон дер Лайен приветства подписаната по-рано през седмицата от 8 държави и ЕК Балтийска декларация за офшорната вятърна енергия.

„Проектът е добър за свързването на Европа, за нашата енергийна сигурност и за Европейския зелен пакт. Той показва, че в този съюз, независимо къде си на картата, винаги си в сърцето на Европа“, обобщи Фон дер Лайен.

Много важно е било да се постигне обща позиция да не се получава ток от Островецката АЕЦ в Беларус, каза Гитанас Науседа. Литовският президент посочи, че тази централа продължава да не бъде  безопасна. Балтийските страни трябва да направят всичко възможно енергийната им система да не бъде зависима от трети страни.

Балтийският енергиен пазар е най-отвореният, най-либералният и най-напредничавият в света, каза Кришянис Каринш. Но и досега е физически изолиран от европейската мрежа, допълни премиерът на Латвия.
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства