27 Февруари, 2026

ЕК очаква да приложим ограниченията за издаването на визи за руснаци

ЕК очаква да приложим ограниченията за издаването на визи за руснаци

Илва Йохансон

Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон изрази очакване България да се присъедини към предложените днес от Европейската комисия мерки за пълна отмяна на облекченото издаване на визи за руснаци. Предложението засяга визите за Шенгенското пространство, отбеляза Йохансон в отговор на въпрос дали се предвижда България също да прилага новите мерки. Убедена съм, че държавите в ЕС, които още не са част от Шенген, ще приложат предлаганите промени, добави тя, предаде БТА

Йохансон изрази очакване в понеделник следващата седмица предложението да бъде подкрепено от Съвета на ЕС. Тя добави, че до края на седмицата се очаква подкрепа и за второто предложение - за задължително непризнаване на руските паспорти, издадени на граждани на завзети от Русия области в Украйна. По нейните думи ЕС пристъпва за първи път към подобна мярка. Еврокомисарят допълни, че повече няма място за доверие между ЕС и Русия, затова издаването на визи занапред следва да бъде затруднено. Тя посочи, че заради отзоваването от Русия на много дипломатически и консулски представители на държави от ЕС, разглеждането на молбите за визи от руски граждани трябва да бъде преразгледано и предимство да получават хората, търсещи виза по хуманитарни съображения, а не за туризъм. Според нея новите правила ще дадат право на държавите от ЕС да преразгледат издадените вече визи на руски граждани.
Сподели:

Коментари (0)

Орбан лъже и маже, украинци финансирали партията, която ще го размаже

Орбан лъже и маже, украинци финансирали партията, която ще го размаже

Премиерът отбеляза, че украинците са способни на всичко: те са взривили газопровода „Северен поток“, който минава извън Украйна и по същество е собственост на Германия, като по този начин са причинили сътресения в германската икономика.

ISW: Китай е обезпокоен от нов руски закон за мобилизацията

ISW: Китай е обезпокоен от нов руски закон за мобилизацията

Анализаторите се позовават на съобщение на хонконгската медия South China Morning Post

Украйна възпламени нефтобаза в Луганск и порази електроцентрала в руската Белгородска област

Украйна възпламени нефтобаза в Луганск и порази електроцентрала в руската Белгородска област

„Нанесени са сериозни щети на съоръженията на енергийната инфраструктура", съобщи Губернаторът на Белгородска област Вячеслав Гладков, а Exilenova-Plus сподели снимки и кадри на горящ обект на нефтобаза в окупирания от Русия Луганск