24 Ноември, 2024

ЕК: Oтлагането на преговорите влияе негативно на Скопие

ЕК: Oтлагането на преговорите влияе негативно на Скопие

МИА достигна до части от доклада за Северна Македония, който ще бъде публикуван официално днес следобед в Европейския парламент. Европейската комисия критикува българската блокада за началото на присъединителните преговори, съобщава кореспондентът на МИА от Брюксел, предаде "Фокус". Европейската комисия е доволна, че Северна Македония продължава да отговаря на критериите за започване на присъединителния процес и че властите показват ясна проевропейска ориентация.

„Северна Македония продължава да изпълнява условията за откриване на преговори за членство и властите публично демонстрираха силния си ангажимент да продължат по европейския път. Страната поддържа стабилни и решителни темпове в прилагането на реформите за ЕС и засили усилията си за постигане на осезаеми резултати“, гласи докладът за напредъка в процеса на реформи за Северна Македония, който ще бъде публикуван в 15:00 часа (16:00 българско време) в Страсбург.

Еврокомисарят по разширяването Оливър Вархели ще представи доклада пред членовете на комисията по външни работи на Европейския парламент.

В документа се посочва, че реформите са дългосрочен процес, който изисква постоянен ангажимент от правителството и опозицията, както и от всички социални участници.

Северна Македония е приветствана по отношение на хармонизирането на външната си политика с тази на ЕС със 96 процента, което е увеличение с два процентни пункта в сравнение с 2020 г.

„През март 2020 г. членовете на Европейския съвет единодушно одобриха решението за започване на преговори за членство със Северна Македония. Забавянето на официалното начало на преговорите за членство има отрицателни последици за доверието в ЕС“, предупреждава Европейската комисия.

Тя подчертава, че двустранните въпроси между София и Скопие трябва да бъдат решени приоритетно.

„Комисията очаква с нетърпение и подчертава значението на продължаващото прилагане на Преспанския договор и Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България от всички страни. В съответствие със заключенията на Съвета, Комисията продължава необходимата подготвителна работа и очаква първата междуправителствена конференция да се проведе веднага след като рамката за преговори бъде приета от Съвета и преди края на тази година“, призовават от Европейската комисия .
Сподели:

Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна

"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"