Еврокомисията ще предприеме действия срещу Полша, ако нейното правителство оказва натиск върху съдиите, защото са се консултирали със Съда на ЕС за законността на съдебните реформи в страната. Предупреждението отправи първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс, който отговаря за върховенството на закона.
Той говори преди началото на Съвета „Общи въпроси“.
Предупреждението се съдържа в отговор на писмото на Iustitia – най-голямата съдйска асоциация в Полша. Нейните членове молят Тимерманс да предприеме действия срещу властите във Варшава.
Причината е упражняваният според Iustitia тормоз от страна на евроскептичното правителство във Варшава тормоз над магистрати, които оспорват законността на съдебните реформи, като искат мнение от Съда на ЕС.
„Всеки полски съдия е и европейски съдия. Затова никой не трябва да се меси в правото на един съдия да поставя въпроси пред Съда на ЕС“, каза Тимерманс.
„Ако това се превръща в нещо постоянно, ако съдиите са заплашени от дисциплинарни мерки, защото питат Съда в Люксембург, тогава Еврокомисията, рабира се, ще трябва да действа“, допълни комисарят, без обаче да даде подробности.
Комисарят не каза нещо много по-различно за Полша и след заседанието на Съвета „Общи въпроси“. Но заяви, ч Варшава все пак е постигнала напредък в някои от сферите, към които ЕК има забележки. Сред тях обаче не е върховенството на закона. Но все пак има възможност за диалог.
На 24 септември 2018 г. Еврокомисията реши да даде Полша на Съда на ЕС. Мотивът бе, че законодателството на страната е несъвместимо с това на Съюза. Според Брюксел спорните съдебни реформи лишават съдебната система от независимост и я поставят под контрола на управляващата партия "Право и справедливост" (ПиС).
На 19 октомври базираният в Люксембург съд нареди на Варшава да спре реформата във Върховня съд.
На 18 декември Полша отстъпи и спря ранното пенсиониране на съдии.
Франс Тимерманс
Предупреждението отправи първият зам.-председател на ЕК Франс Тимерманс, който отговаря за върховенството на закона
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.