24 Ноември, 2024

ЕК подготвя мащабна кампания за ваксинация в Източна Европа

ЕК подготвя мащабна кампания за ваксинация в Източна Европа

Европейската комисия подготвя мащабни информационни кампании за необходимостта от ваксинация в тясна координация с правителствата в Източна и Югоизточна Европа, съобщава "Euractiv", цитиран от "Сега". Източник от ЕС заяви пред медията, че изпълнителната власт на ЕС подготвя кампания за повишаване на осведомеността под формата на видеоклипове, за да подчертае необходимостта от ваксинация. Тя ще бъде съобразена с нуждите и особеностите на Източна Европа.

Източникът каза, че проектът все още е в ранен етап, но Брюксел подчертава важността му, като се има предвид, че разликата в темпа на ваксинация между Източна и Западна Европа остава значителна. Според Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията  процентът на ваксиниране в източните и югоизточните държави-членки на ЕС остава доста под средния за ЕС (66,9% от общото ваксинирано население).

„Не можем да продължаваме така. Ако Източна Европа не  ускори темповете, ние никога няма да сложим край на пандемията“, казва източникът. Цифрите са особено разочароващи в държави като България и Румъния, където само 26,9% и 39% от общото население са ваксинирани. 

Ваксинацията трябва да е доброволна. Трябва да има разяснителна кампания, която да бъде проведена по друг начин. Това заяви пред БНР новият здравен министър проф. Асена Сербезова. По нейни думи липсата на комуникационна кампания и това, че ваксините се появиха „бързо“ отдръпна много хора. Освен това програмата за ваксинация е започнала „не толкова удачно“ и е изпуснато ценно време.

„Ваксините не са 100% ефикасни и никой не го е твърдял. Част от тях са ефикасни около 94-95%, други – около 60-70%, но дори ваксинирани да се разболеят, вероятността да попаднат в болница и там да се усложнят, е много малка. 80% от хората, попаднали в болница по повод на Covid, са неваксинирани“, поясни Сербезова.

Според здравния министър има нужда от кампания сред всички групи от населението, включително сред депутатите. „Няма нито един лекарствен продукт, който да е 100% безопасен и всеки такъв може да има нежелани лекарствени реакции. Те не се проявяват при всеки, така както не всеки, който шофира, катастрофира. Има степен на вероятност за поява на нежеланите лекарствени реакции и за конкретни случаи има противопоказания, но това са много ограничени групи от населението", заяви тя.

Сербезова повтори, че предстои анализ на резултатите от въвеждането на зеления сертификат.  Според нейните дългогодишни наблюдения т.нар. оценка на въздействие на законодателството и различните видове мерки е изключително формална.

Премиерът Кирил Петков бизнеса да въведе изискване за зелен сертификат на своите служители. „Моята първа заповед днес ще е всеки в Министерски съвет да влиза със зелен сертификат, надявам се това да стане и в министерствата. Направете това и във вашия бизнес”, обърна се Петков към участниците в срещата Power Summit.

По негови думи „от днес нататък трябва да вдигнем нивото на ваксинация, ако искаме бизнесът да е отворен, децата да са на училище, болниците да не са пълни". „Няма как да бъдем успешни в бизнеса и иновациите, ако здравеопазването не работи, ако работниците са болни, ако затваряме икономиката заради ниската ваксинация", заяви още премиерът. 

Новите случаи на Covid-19 у нас за последното денонощие са с около 1500 по-малко в сравнение с броя на излекуваните за 24 часа, показват данните на Единния информационен портал.

Положителните проби за коронавирус са 1959, което е 7,2% от направените 27 152 теста. Най-много са случаите в София - 397, следват областите: Пловдив - със 194 и Варна - със 154-ма новоинфектирани.

Като излекувани за 24 часа са отчетени 3547 души. В болница се лекуват 5114 души, от които 606 са в интензивно отделение. Починалите са 152-ма.

През последното денонощие са били поставени 12 017 ваксини. Общият брой на хората със завършен ваксинационен цикъл у нас вече е 1 844 599. 
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства