3 Април, 2026

ЕК предлага изграждане на високоскоростна железопътна линия между София и Атина

ЕК предлага изграждане на високоскоростна железопътна линия между София и Атина

Снимка: EPA/BGNES

Целта е при развитието на линиите да се достигат скорости на движение от поне 200 километра в час. Така пътуването между София и Атина ще продължава 6 часа, вместо 13 часа и 40 минути. Промените биха довели до разтоварване на пътищата и разширяване на възможностите за военна мобилност.

Европейската комисия представи днес предложение за разгръщане на високоскоростни железопътни линии в ЕС до 2040 г., сред които попада трасето между София и Атина. Предвижда се тази линия да осигурява пътуване от шест часа, вместо 13 часа и 40 минути, както е днес, предаде БТА.

В плана са заложени високоскоростни отсечки по линиите Будапеща-Букурещ, Берлин-Копехаген, Берлин-Виена-Прага, Париж-Мадрид-Лисабон, Мюнхен-Рим, както и между балтийските държави. Целта е при развитието на линиите да се достигат скорости на движение от поне 200 километра в час. Предложението на комисията включва също подобряване на възможностите за покупка на билети и за продажба на машини и вагони втора употреба.

Основна цел на промените е заместването на пътуванията със самолет на кратки разстояния заради стремежа за намаляване на замърсяването на околната среда. Комисията отбелязва, че промените биха довели до разтоварване на пътищата и до разширяване на възможностите за военна мобилност.

В съобщението се посочва, че ЕК предвижда до 2027 г. да бъдат осигурени близо три милиарда евро за развитието на "чисти" самолетни горива. До 2035 г. се предвижда за тази цел да бъдат насочени 100 милиарда евро.

Сподели:

Коментари (0)

Москва: В България арестуват руснаци, в САЩ ги осъждат!" Дава пример с "търговеца на смърт" Виктор Бут

Москва: В България арестуват руснаци, в САЩ ги осъждат!" Дава пример с "търговеца на смърт" Виктор Бут

Рисуват "зловеща" картина – че арест автоматично означава екстрадиция в САЩ и тежки присъди от 15 до 25 години, при това без справедлив процес.

 От случая „Дака“  в РСМ изскочиха  генерал Леонид Решетников и сръбските служби

От случая „Дака“ в РСМ изскочиха генерал Леонид Решетников и сръбските служби

Той отваря по-широк въпрос за мрежите на влияние, които се движат между бизнес, политика, църква и геополитика в региона.

 The New York Times: Изявлението на Тръмп за НАТО кара европейците да се замислят за създаване на алианс без САЩ

The New York Times: Изявлението на Тръмп за НАТО кара европейците да се замислят за създаване на алианс без САЩ

Според високопоставени европейски чиновници, дори ако Вашингтон изтегли 70 000 американски военнослужещи от Европа, европейски вариант на НАТО остава напълно възможен.