"Както ние не бива да си позволяваме намеса във вътрешните работи на друга държава, така призоваваме и Турция да не го правят повече в бъдеще". Това каза министърът на външните работи Екатерина Захариева по време на изслушването си за изказването на външния министър на Турция за Закона за вероизповеданията.
"За съжаление, като че ли преди всички избори в Република Турция се въвежда практика вече бих казала да се използват добросъседските отношения като залог и на карта. Миналата година Министерство на външните работи също реагира на изказването на президента на Република Турция за широките граници на сърцето му“, каза още министърът.
„Освен тези демарши, които министър-председателят направи, аз имах възможност в кулоарите на срещата 70 години НАТО във Вашингтон да проведа неформален разговор с Чавушоглу“, каза Захариева и уточни, че той е казал, че неправилно са тълкувани думите му и не е имал това предвид. „Да предположим, че това е някакъв вид извинение, но така или иначе политиката, която българското външно министерство следва и ще следва в бъдеще е на равнопоставеност, ненамеса във вътрешната политика. Както ние не бива да се месим, така не желаем и на нас никоя държава да ни се намесва във вътрешната политика дори и преди избори с цел стягане на електорат и печелене на гласове. Това не бива да става за сметка на добросъседските отношения и както ние не бива да си го позволяваме ,така призовавам и тях да не го правят повече за в бъдеще“, допълни министърът. Според нея са извършени всички необходими действия по дипломатически път. Тя обърна внимание, че посещението на министър Чавушоглу, което е трябвало да се състои вчера, е отложено.
"Натиск върху Външно министерство от Турция не е имало, не мога да отговарям от името на политическите партии", допълни Захариева в отговор на въпрос на депутата Красимир Богданов от „Обединени патриоти“ по време на изслушването.
Във връзка с информацията за използваната дума натиск от страна на турския външен министър, Захариева посочи: „В разговора с мен той отрече да е използвал тази дума. Според него преводът е неправилен. Разбира се, че ние сме се запознали с точното изказване“, каза още Захариева. Според нея не бива, която и да е държава да използва и залага добросъседските си отношения.
„Това не бива да го допускаме, не бива тогава, когато се случва и на нас. Трябва да реагираме по начина, по който сме реагирали. Така че по отношение на натиск върху българско външно министерство не е оказван и не е допускан. Не мога да отговарям от името на политическите партии. По отношение на това дали България е гарантирано ненамеса, очевидно е, че има опити, не може да бъде гарантирано. Въпросът е дали ще се поддаваме на тези опити. Не говоря само за Република Турция. Има различни начини за комуникация по дипломатически път. Самите ние сме реагирали на законопроекти на други държави, когато считаме, че те не отговарят на международни договори и стандарти. Това не означава намеса във вътрешната политика, това означава нормална дипломатическа комуникация. Ние сме го правили“, допълни министърът.
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген