Българската кандидатура за еврокомисар е достойна, може би най-силната, която може да излъчи България. Имаме яснота за ресор и той ще бъде добър, дигитализацията е една от вероятностите. Това заяви заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева в ефира на БНР.
По отношение на политическата ситуация в Република Турция вицепремиерът Захариева заяви: „Турция е наш съюзник в НАТО, тя е един от най-важните ни икономически партньори и е в интерес на страната ни в югоизточната ни съседка да има стабилност и предвидимост. Българската външна политика трябва да се основава на принципите на добросъседство и взаимно уважение. Сътрудничеството е важно не само в икономиката, но в миграцията, в сигурността. Важно е как ще бъдат разписани самите текстове при промените в конституцията на Турция в резултат от референдума.“
Във връзка с извикването на посланик Надежда Нейнски за консултации в София, българският първи дипломат обясни, че това е дипломатическият начин да покажем, че не приемаме някои опити за намеса във вътрешните работи на страната, а не, че сме недоволни от работата на дипломата. На въпрос дали ще бъде променена политиката за неназначаване на дипломатически представители с принадлежност към структурите на бившата ДС, министър Захариева заяви: „Последователна политика е да не се пращат в чужбина посланици с принадлежност към ДС – тази линия се спазва още от първите два кабинета на министър-председателя Бойко Борисов и президента (2012-2017) Плевнелиев. Това е изключително важно и не виждам промяна в политиката.“
За срещата си с държавния глава Румен Радев българският първи дипломат заяви: „Поисках среща с президента, защото българските институции, които имат отношение към външната политика, трябва да имат добра координация. Бяхме на едно мнение, че институциите трябва да излъчват еднакви сигнали, така, както парламентът прие единодушно декларация за случващото се в Република Македония. Не сме говорили конкретно за санкциите срещу Русия, но мисля, че с времето ще имаме сходни позиции.
Президентът е казвал, че членството в ЕС и НАТО са приоритет за българската политика. Позицията на България по отношение на Русия е да следваме политиката на ЕС. България е готова да развива равнопоставени отношения, ръководени от националните интереси. Страната ни е готова на прагматичен подход в отношенията с Русия и в области от глобален интерес като борбата с тероризма. Санкциите, наложени от ЕС, са срещу руски граждани, а не срещу Русия и икономиката. От своя страна Русия наложи санкции по отношение на вноса на някои европейски стоки, съответно и български. Минските споразумения трябва да бъдат изпълнени и когато се види подобрение, мисля, че те ще отпаднат.“
По темата за правосъдната реформа вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева заяви, че това е един от най-важните приоритети на кабинета „Борисов 3“ и доказателство за това е фактът, че тя ще бъде координирана от вицепремиер. „Искаме да покажем на българските граждани, че темпото, което е набрано, не само ще се запази, но ще бъде дори на по-високо ниво. Госпожа Цачева също е много добър професионалист, ние сме в постоянен контакт“, заяви Захариева.
Министър Захариева акцентира върху това, че съдебната реформа не е само в Министерството на правосъдието, има много работа в МВР, в самата съдебна система (ВСС, съдилища и прокуратурите). „Тя не е приключила и е постоянен процес - една система винаги трябва да се подобрява. Когато българските граждани почувстват бързо, справедливо и качествено правосъдие, тогава ще можем да кажем, че нещата приключват. Приоритетите сега са наказателното правосъдие и съдебната карта, която е важна за бързината и качеството на правораздаването. Новият антикорупционен кодекс ще бъде на основата на този, предложен от г-жа Кунева, но има и нови неща. Сега системата е фрагментирана, а идеята е всички институции по контрола да се обединят около орган, който в момента действа добре - КОНПИ. Създаването на чисто нов орган ще отнеме поне няколко месеца, а идеята е така работата да не спре“, обясни още тя.
Друг приоритет на кабинета ще е приемането на промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които преодоляват възможностите за бавене на наказателното производство а, от друга страна, прехвърлят делата за корупция по високите етажи към специализирания съд и прокуратура. „Независимият анализ на българската прокуратура беше много важен и имаше доста препоръки, сформирах работна група за техния анализ. Надявам се това да е един от първите приоритети - да продължи работата на тази работна група и да бъде приет план за действие“, добави Захариева.
Още от България
ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ
Чакъров подчерта, че основен приоритет за остава отстояването на демократичните ценности и освобождаването на институциите от зависимости чрез формиране на мнозинство около антикорупционното законодателство
Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет
Според него тезата за „отпушване работата на парламента“ е невалидна, независимо кой от кандидатите беше избрана за председател – Наталия Киселова или Силви Кирилов
Ивайло Мирчев: Атанасов председател на НС - да, но не и Борисов премиер
Предложението на ДСБ тепърва ще се обсъжда от коалиционните партньори в ПП - ДБ на заседание на парламентарната група във вторник