Има голяма опасност два проекта по Норвежката програма да бъдат прекратени, заяви служебният министър на околната среда и водите Ирина Костова.
България получава финансиране на проекти по финансов механизъм на европейското икономическо пространство с основни донори Норвегия, Исландия, Лихтенщайн. Там има 38 проекта по две програми. Тези проекти са сключени в средата на 2015 г. и трябва да бъдат финализирани на 20 април 2017 г.
„След анализа, който направихме, установихме, че два проекта от тях са рискови-проектите за надграждане на геоинформационни системи за управление на водите и проектът за подобряване на информационната система за национална система за мониторинг на биологичното разнообразие. И на двата проекта възложител и бенефициент е Изпълнителна агенция „Околна среда” (ИАОС)”, посочи екоминистърът.
„Опитваме се да подпомогнем работните групи по тези проекти, идентифицираме мерките и как да направим така, че договорите да продължат. Има голяма опасност тези два договора да бъдат прекратени от нашите донори. В момента сме в много интензивни връзки с експертите от норвежка страна. Включително и в момента в Брюксел се водят такива разговори”, каза Костова.
Ако бъдат прекратени това ще доведе до финансови загуби, но ще бъде нарушен добрият имидж на МОСВ в очите на нашите партньори, алармира още служебният министър.
В МОСВ е извършен вътрешен одит за проведените обществени поръчки от средата на 2016 г. до този момент и не са забелязани нарушения, допълни Костова.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,