Ако езикът на омразата заема все по-голямо социално пространство, това е индикатор за упадък на самото общество. Това е семе, което след като се посее, прогнозируемо се жънат доста неприятни за всички резултати. Това съсипва средата, каза доц. Албена Танева, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" в предаването "Нещо повече" на БНР.
В тоталитарните общества най-силният инструмент е хората да бъдат уплашени. В момента, в който сполучливо успеете да създадете чувство на несигурност и страх у определени групи спрямо други, започва да работи правилото „разделяй и владей“, подчерта Танева:
След като подобни послания бъдат поставени, те разяждат самата социална тъкан, която много трудно се възстановява. Това е грешна посока и прилича на свободно падане... Когато забелязваме търпение в обществото и липса на реакции от институциите, това вече е индикатор за други неща. Има как да се справим с тези негативни, уродливи явления, разрушаващи качеството на живот. По-хубаво е човек да се огледа наоколо и да открие у другия човека, с когото може да работи.
Най-уязвими са социалните групи, към които е насочен езикът на омразата, посочи доц. Андреана Ефтимова, автор на книгата "Двойственият език в медиите - езикът на политическата коректност срещу езика на омразата":
Това не е толкова лесен, колкото целенасочен избор, свързан с предварително обмислена езикова политика, която обикновено е притежание на политическите субекти. Много политически субекти имат подобно рецидивиращо поведение. Мнозина се възползват от патриотарската реторика, свързана с речта на омразата. В българската културна среда за съжаление тя се обвързва със свободата на словото и идеята, че се казва истината. Всъщност това е манипулативен похват. В България толерантността като важна ценност отстъпва на заден план пред говоренето на истината. Чувствителността към истината винаги е на преден план.
Наскоро извоюваната свобода на словото все още се схваща не толкова като спазване на определени правила на говорене, а като възможност да се говори всичко, отбеляза още доц. Ефтимова.
Доц. Албена Танева
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."