24 Ноември, 2024

Професор по микробиология: Гърция трябва да се затвори като Ухан

Професор по микробиология: Гърция трябва да се затвори като Ухан

Ухан по време на първата вълна

Иначе ще оплакваме жертвите, за чиято смърт не е имало причина

Гърция се нуждае от твърда блокировка, подобна на наложената в китайската провинция Ухан - откъдето тръгна пандемията на коронавируса - ако се надява да спре широко разпространението на вируса, заяви в петък един от правителствените съветници по обществено здраве, съобщи в. „Катимерини“.

„Ситуацията е много тревожна. Очаквахме намаление миналата седмица, но инфекциите продължават “, каза професорът по микробиология в Атинския университет Алкивиадис Ватопулос, който е член на комитета, съветващ гръцкото правителство за справянето с пандемията, след като гръцките здравни власти съобщиха за 3227 случая в четвъртък и за 3 209 ден преди това.

„Една от характеристиките на епидемията, датираща от август, е, че тя е разпространена в Гърция. Мисля, че трябва да станем по-строги. Заключването трябва да стане по-строго, както в Китай “, каза Ватопулос, аргументирайки, че настоящите ограничения - които включват полицейски час от 21:00 до 05:00 и система за разрешаване, ограничаваща общественото движение - са недостатъчни, за да съдържат вируса.

„В Ухан хората имаха право да напускат къщата си веднъж седмично, за да пазаруват в супермаркета. Това е, което трябва да направим в Гърция: да затворим бизнеса и да работим така, сякаш всеки ден е неделя. Заключването в стил Ухан за две седмици може да облекчи ситуацията и да спре разпространението на вируса “, каза експертът.

„Ако продължим да сме такива, каквито сме, ще оплакваме жертвите, за чиято смърт не е имало причина, в смисъл, че няма да могат да получат болнично лечение“, предупреди Ватопулос, като посочи опасенията относно способността на системата на общественото здравеопазване да се справи с нарастващи приемания в болници.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.