17 Май, 2026

Експерт: Има риск от американски натиск върху Украйна, това може да срине европейските усилия за мир

Експерт: Има риск от американски натиск върху Украйна, това може да срине европейските усилия за мир

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След срещата Тръмп – Путин и преди разговорите със Зеленски, експертът по сигурност Ивайло Иванов предупреждава, че САЩ могат да упражнят натиск върху Киев да се съгласи на териториални отстъпки, което би довело до сериозно разцепление в евроатлантическата общност, на каквото се надява руският диктатор

Идеалният вариант би бил САЩ да дадат твърди гаранции за сигурността на Украйна плюс свободата Украйна сама в преки преговори с Русия да договори териториални отстъпки. Има доста сериозни рискове това да не се случи.

Това коментира пред БНР Ивайло Иванов, експерт по национална и международна сигурност, член на Съюза на офицерите от резерва "Атлантик", след срещата Тръмп – Путин и преди срещата Тръмп – Зеленски

Според него фактът, че толкова европейски лидери придружават Зеленски във Вашингтон, говори за риск Украйна да бъде подложена на натиск. По думите на Иванов натискът е върху страната, която е обект на агресията, а в Аляска Русия не е отстъпила и на милиметър.

Според експерта американската администрация прави опит да бъдат "поправени част от щетите в тази среща", която вървяла "към катастрофа за Доналд Тръмп".

Иванов е песимист, че може директно да бъде постигнат мирен договор, без прекратяване на бойните действия преди това.

За "териториите, които ще останат под фактическа руска окупация", той изтъкна, че "е абсолютно неприемливо за Украйна и Европа" това, което Русия предлага, защото "чисто математически е недостойна замяна".

Голямата опасност от тази среща е, че ако САЩ настояват за бърз мирен договор и се опитат да принудят Украйна да приеме тези неизгодни условия. Според него това може да доведе до сериозно разцепление в трансатлантическата общност, "което е мечтата на Путин", коментира Иванов.

САЩ провалят добре координирани европейски усилия, категоричен е експертът по национална сигурност. 

Сподели:

Коментари (0)

Вдигнаха изтребители на НАТО заради дрон навлязъл в Латвия

Вдигнаха изтребители на НАТО заради дрон навлязъл в Латвия

Смята се, че заблудени дронове навлизат във въздушното пространство на балтийските страни, когато руските сили за ПВО отбрана заглушават украинските безпилотни летателни апарати, атакуващи цели в северозападна Русия

Украйна отвръща на удара: Пожари в петролна станция, летище Шерметиево и технопарк край Москва

Украйна отвръща на удара: Пожари в петролна станция, летище Шерметиево и технопарк край Москва

Украинските служби за спешна помощ съобщиха, че масираната руска атака с ракети и дронове, която разтърси столицата Киев на 14 май, е отнела живота на най-малко 21 души - три от тях са деца

Санду реагира на подривния указ на Путин за улеснено издаване на руски паспорти в Приднестровието

Санду реагира на подривния указ на Путин за улеснено издаване на руски паспорти в Приднестровието

Молдова, страна кандидат за ЕС, е изправена пред дестабилизиращи усилия от страна на Москва, тъй като Русия се стреми да привлече повече войници за войната в Украйна, пише Политико