"Няма място за притеснения - руските доставки на природен газ са прекратени, но във всяка точка на страната количествата газ се подават според заявките. Много е показателно, че в четвъртък на борсата в България цената е по-ниска в сравнение със съседните пазари". Това коментира Минко Пейковски, зам.- изпълнителен директор на "Овергаз инк.", пред "Сега", който е експерт по газовите пазари.
"Искането да се плаща в рубли и спирането на доставките от руската страна са нарушаване на договора, България има основания да заведе дело за неустойки и щети и няма никакво съмнение, че ще го спечели", категоричен е експертът. Според него преговори за възобновяване на доставките или за нов договор с Москва са невъзможни, докато войната в Украйна продължава.
Какви са алтернативите, по които може да се снабдява с газ България? "От Гърция към днешна дата може да разчитаме на 2 млрд. куб. метра, други 1.5 млрд. могат да постъпват от Румъния - за сравнение цялото ни потребление на годишна база е около 3 млрд. куб.м. Това са съществуващи и действащи трасета и именно по тях получаваме количествата, заместващи спрения руски газ. Можем да получаваме газ и през старата връзка с Турция, по която пренасяхме количества за Турция преди изграждането на "Балкански поток". Тя може да заработи веднага, стига да бъде подписано споразумение между двата оператора - "Булгартрансгаз" и "Боташ". Подготвен е и проект на споразумението, той е изпратен в Турция на "Боташ", но за съжаление не е подписан и е странно защо - при положение че само урежда търговските отношения - как да се измерват и отчитат пренасяните обеми природен газ. Предполагам, че това е под влиянието на Русия за запазване на монополното й положение", коментира Пейковски.
Той изрази учудване, че в момента най-много паника създават онези, които забавиха газовата диверсификация - ГЕРБ. Експертът определя като спекулация, с цел да създава паниката, информацията, че газът ще поскъпне от месец май с 30%.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни