През последните месеци в страната ни все повече се разпространява ChatGPT. Това е нова технология, която създава текст и може да имитира дори стилове на писане, но само след точно задавани думи и въпроси. ChatGPT все повече се използва и от учениците за писане на домашните им работи. Д-р Артур Кордон е експерт по изкуствен интелект и дълги години живее в Съединените щати. Той направи коментар пред БНТ по темата, която през следващите години ще бъде все по-актуална. Прогнозите на експертите са, че дори тя ще стане част от образователната система.
"Това е форма на изкуствен интелект, която става много популярна не само в България, а и вече в целия свят. Това е форма, която се използва от стотици милиони, най-много от ученици и дори от студенти. В Съединените щати дават примери, че във водещите университети се вземат изпити за дипломи с ChatGPT. Според мен е абсолютно необходимо образователната система да помисли по въпроса, като предстои коренно преустройство",обясни експертът.
Според него първо учителите трябва да се запознаят с изкуствения интелект, тъй като ChatGPT е изкуствен интелект. Затова изкуственият интелект трябва първо да се обучава, второ да предсказва и трето да мисли. Чатбот няма нито едно от тези три важни характеристики. Учителите трябва да започнат от последните два класа на средното образование, защото трябва да има предмет за изкуствен интелект и трябва да се започне това по-бързо. "Аз ще им помогна, написал съм книга и очаквам до няколко месеца да излезе. Тя е на български език и това да са първите стъпки, защото това е трудният процес, който ще трае с години. Иначе учениците ще навлязат сами, и то по най-лошия възможен начин в тази технология", заяви д-р Артур Кордон и добави: "Родителите трябва да се страхуват не само за децата си, но и за работата си, защото ChatGPT и подобен тип решения ще се появят много скоро. По отношение на децата им, това явление ще продължава и за съжаление то може да доведе до лош резултат, като мързел на мозъка, или до решение, че аз няма смисъл да чета книга, няма смисъл да се обучавам, защото ChatGPT ще ми напише домашното, ChatGPT ще ми отговори на всеки въпрос. Това не трябва да се допуска."
На въпрос след колко време изкуственият интелект ще стане част от образователната система, д-р Артур Кордон отговори: "Аз участвах в една дискусия от Националната академия на Съединените щати. Там говорихме за сериозна програма в средното и висшето образование по изкуствен интелект в следващите от 5 до 7 години."
Общество
Д-р Артур Кордон: Родителите трябва да се страхуват от ChatGPT не само заради децата си, но и заради работата си
Трябва да се побърза с обучението по изкуствен интелект, иначе учениците ще навлязат по най-лошия начин
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов