23 Ноември, 2024

Емил Димитров потвърди иска без екооценка да бъдат променени режимите на Пирин

Емил Димитров

Днес последна инстанция на Върховния административен съд изслуша страните, спорещи за опита на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) да промени плана за управление на Национален парк "Пирин" без екологична оценка. Представителите на ведомството, ръководено днес от Емил Димитров-Ревизоро, потвърдиха жалбата, внесена с подписа на предшественика му Нено Димов, според която министерството държи режимите за опазване на парка да се променят без екооценка.

Делото е в отговор на жалбата на Нено Димов от април миналата година срещу повторното отсъждане на Върховния административен съд (ВАС) от март 2019 г. с мотиви за неспазване на няколко български закона. Тогава съдът потвърди, че планът за управление на Национален парк "Пирин" може да се актуализира само след екооценка. През септември миналата година съдът отложи делото заради заболяване на Нено Димов и отсъствие на юридически представител на екоминистерството.

На заседанието днес министерството бе представено от директора на правния отдел Михаела Доцова и директора на Националната служба за защита на природата Мирослав Калугеров, който също е юрист. Те не изложиха нови доводи за искането промените да се извършат без екооценка, а само потвърдиха, че поддържат жалбата от април.

От страна на оспорващите опита за промени в режимите за парк "Пирин" се изказаха адвокат Александър Коджабашев (WWF-България) и Тома Белев (Асоциация на парковете в България). Адвокат Коджабашев разясни няколко нарушения на европейските директиви, които е извършило екоминистерството с решението се на финала на процедурата по актуализация на плановия документ да постанови, че няма да извършва екооценка. Според юриста на неправителствената организация всяко едно от тези нарушения поотделно е достатъчно основание за отменянето на министерския акт.

Той апелира да се спазва водещият принцип за предпазливостта, който е залегнал в законодателството при планиране на дейности, които имат отношение към природата. Задължително е преди управленска интервенция да се извършат необходимите процедури, за да има сигурност, че публичните ресурси и околната среда няма да бъдат увредени, като това важи както за биоразнообразието на Пирин, така и при управлението на водите и при чистотата на въздуха, напомни Коджабашев.

Сподели:

Български град в Топ 10 на най-добрите дестинации за почивка през 2025

Тя се оглавява от италианския Тулуза

Гръцките моряци удължиха стачката си

Гърция е въодушевена от българската идея за общи туристически пакети в Югоизточна Европа

България и Черна гора вече се обединяват в услуга на презокеанските туристи