"Има нужда от актуализация на бюджета, доколкото има промяна на правителството. Когато избирателят е гласувал доверие на различна композиция от депутати, които излъчват едно правителство, което не е досегашното, очевидно в този формат те имат различни идеи какво трябва да се прави в страната. Те са били подкрепени, следователно те трябва да намерят своето отражение във финансовия план на държавата", заяви финансистът доц. Емил Хърсев пред BGonAir.
Той уточни, че актуализацията на бюджета не означава непременно увеличаване на разходите, както и че тя се налага дори когато се променят приоритетите. Финансистът подчерта, че бюджетният процес не е толкова бърз и изисква време, за да се подготви. "Икономиката върви добре - има всички шансове да върви още по-добре. По няколко прости причини - рязко повишаване на цените на селскостопанските продукти на международните пазари, рекордно повишаване на цената на медта. Това означава успоредно повишаване на цените на цветните метали", допълни Хърсев.
Той отбеляза, че България има експортно ориентирана цветна металургия, добивна промишленост и преработваща промишленост на цветни метали, което означава, че ние ще бъдем с едни добри резултати в тези сектори на световните борси."До момента имаме икономическа криза, защото не сме достигнали нивата на производство на БВП, които имахме преди пандемията", подчерта финансистът. По думите му, не е нормално държавата да храни икономиката. "Държавата трябва да суче от бизнеса, а не бизнесът от държавата. Държавата не трябва да подпомага бизнеса при нормални обстоятелства. Имаме мерки за стимулираме на един или друг приоритет. Нормалното е бизнесът да работи, да печели и да плаща данъци. Това, че ще спрат мерките за подкрепа, не означава, че ще влоши състоянието на икономиката, напротив - ще се подобри и икономиката да заработи и да започне да си плаща, както го е правила винаги", коментира още той.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг