Заложеният ръст на доходите през 2020 година циментира нашата опашкарска позиция в ЕС по доходи и стандарт, заяви финансистът проф. Гарабед Минасян в ефира на БТВ. Имаме увеличение на доходите, но динамиката на производството не е повишена, смята той.
„Разликата между увеличенията на заплатите и производителността на труда е почти двойна“, отбеляза той. По думите му, работодателите вдигат заплатите, защото имаме изтичане на български капитали в чужбина.
„Стандартът в ЕС не показва особено добри перспективи. Определено портфейлът ни ще е по-пълен. 8% са очакванията на бизнеса, заради търсенето на работна ръка. Ние се конкурираме с целия ЕС. Това каза финансистът Емил Хърсев.
Той даде пример със своя бизнес. „Имам хотели в България и един в Германия. В някои бизнеси така се постига баланс. Това позволява една ротация на кадрите, повишаване на стандарта на обслужване на кадрите, освен това ценните кадри могат да работят и у нас и в чужбина. Има дисциплиниращо значение за цялата фирма. Ако успееш да работиш в една голяма икономика, нямаш проблеми в България“, отбеляза той.
„Увеличаването на доходите на служителите уби няколко бизнеси, но това донякъде е добре. Робският труд да работиш на ишлеме, на практика вече не съществува, коментира Хърсев, давайки за пример фирмите, даващи работа на шивачки у нас.
„Нашето ценово равнище е много ниско, затова ще има догонване на цените на ЕС“, прогнозира Проф. Гарабед Минасян.
Хърсев обяви, че не очаква сериозни икономически сътресения у нас, въпреки очакванията за рецесия в целия ЕС.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас