Внесеното в Народното събрание предложение на правителството за започване на преговори за закупуване на изтребители Ф-16 във вторник следобед ще бъде разгледано в Комисията по отбрана, а в сряда - в пленарна зала, каза Емил Христов, заместник-председател на Народното събрание, по Би Ти Ви.
Досега процедурата е изпълнявана стриктно съгласно приетия проект от Народното събрание. В него на първо място е посочен геополитическият фактор, на второ място военно-техническата експертиза, следват финансови, икономически и правни фактори, припомни Христов, който бе председател на временната комисия за проучване изпълнението на процедурата по избор на нов боен самолет.
Според Христов Ф-16 се оказва значително по-добър в много отношения. "Той е многоцелеви. "Грипен" предлагат една платформа и ни казват: направете си останалото до многоцелеви. Т.е. трябва да водим разговори с производителя на съпътстващо оборудване и въоръжение, в случая САЩ, да ни продадат това, което след покупка на Грипените ще бъде монтирано на тях, А ако САЩ откажат - какво получаваме?".
Ф-16 има възможност да работи и по въздушни, и по земни цели благодарение на новия радар пето поколение. Има и два пъти по-голям боен радиус, изтъкна Христов. Запитан дали е имало натиск от американците, той отговори - не вярвам, в такива сделки натиск на такова ниво не се прави.
Относно обвиненията на лидера на БСП Корнелия Нинова и на президента Румен Радев Христов каза, че досега всичко се прави по процедура, а обвиненията в лобизъм трябва да се докажат. Той разкритикува Радев, че е противопостави хората едни на други, пенсионерите на военните. "Дори неговият секретар Димитър Стоянов изрази несъгласие с такова противопоставяне. Не знам какво става в президентството, но по време на работата на временната комисия беше установено, че командирът на ВВС е имал положително становище към една оферта за новопроизведени Ф-16. Това становище не е разгледано. Президентът се стреми да ни внуши, че нещо не е направено - каза Христов. "Какво се стреми? Да върнем процедурата обратно? Да забавим процедурата? Да не се сключи сделка? Това влияе на две неща. Цената се увеличава. Ако бяхме направили покупката преди 2 г., цената щеше да бъде друга. От друга страна, забавяйки модернизирането на ВВС, ние не работим за постигане на оперативна съвместимост с другите в НАТО. Кой печели от това? Просто казвам последствията, които могат да възникнат, ако не продължим в тази посока, в която вървим", заключи Христов.
България
Емил Христов: Президентът е пренебрегнал становището на командира на ВВС за новопроизведените Ф-16
Емил Христов
Румен Радев се опитва да противопостави хората едни на други, пенсионерите на военните, заяви заместник-председателят на Народното събрание
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас