Когато има повече обществена активност по темата за двойния стандарт при храните и напитките, производителите и търговците започват да предлагат на пазара и по-качествени продукти. В същото време обаче България е една от страните с най-малко сигнали по темата. Това посочи в студиото на бТВ евродепутатът Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП). „Нашата борба от дълги години е да има промяна в законодателството и да има единен европейски орган, който да санкционира неизрядните търговци и производители. Там, където има сигнали и гражданско недоволство срещу двойните стандарти, търговците много бързо се съобразяват. Прецедент е, че това в България не се случва. Явно не си търсим правата и се примиряваме. Важно е да знаем точно кои са храните и напитките, които са проблемни. Битката е за качеството“, каза евродепутатът. Той и колегата му Андрей Новаков са автори на програма за справяне с двойния стандарт. Тя ще разполага с 1,3 млн. лв. „С тях ще се подпомогнат потребителските организации за тестове с храни, за сравнителни анализи, за информационни кампании, даже за колективни искове”, посочи Радев.
По думите му този тип тестове са скъпи, последните правени от българската страна са стрували десетки хиляди – а в същото време е редно потребителските организации да имат този инструмент. Освен това националните органи за защита на потребителите в момента трудно санкционират мултинационалните компании. Затова и целта на нашите евродепутати са законодателни промени за централен европейски орган, който да санкционира на ниво ЕС. Радев отбеляза, че дълги години ЕК даже не е признавала, че този проблем съществува.
По темата с решението на КС за Истанбулската конвенция, евродепутатът отбеляза, че в международния документ има много ясни механизми за борба с домашното насилие, но след отсъждането, че е в противоречие с основния закон няма как да продължим напред с ратификацията. "В този случай за съжаление не можем да го направим. Казвам "за съжаление", защото в нея има ясни регламенти срещу домашното насилие. Ясно сме обяснили, че тя противоречи на Конституцията ни, но ще работим, за да подобрим законодателството си."
Радев беше категоричен, че когато ЕС започне да прилага конвенцията, България няма да бъде принудена да променя вътрешното си законодателство, а само ще се облекчат процедурите по съдебното сътрудничество, когато, например, извършител на домашно насилие се опита да бяга в чужбина.
Емил Радев
След решението на КС няма как да продължим напред с ратификацията, заяви евродепутатът
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас