С „Газпром“ преговаря „Булгаргаз“, а не държавата. Но преговорите имат силен политически нюанс от руската страна. Това заяви в студиото на Би Ти Ви служебният енергиен министър Филип Христов, пропускайки факта, че не ние нарушихме договора с „Газпром“, а руската страна ни го спря без обяснения.
В момента сме на изчакване на позицията на „Газпромекспорт“. От тях не сме получили позиция по редица отворени въпроси – цени, срокове за доставка, начин на плащане. Въвличането на служебното правителство в преговорите, които не са прости, не мислим, че ще доведат до по-добър резултат. Но ние паралелно следваме възможностите за доставката на втечнен газ и тръбен газ през Турция, различни варианти за доставка на газ, допълни той.
Енергийният министър обясни, че сме се отказали от танкерите втечнен газ защото е нямало къде да ги разтоварим. Слотовете, които функционират, към 3 август вече са били разпродадени, включително с разширението.
Ние можехме да ги закупим от частни посредници, но цената на газа тогава щеше да бъде такава, че на практика нямаше кой да купи у нас. Тя щеше да бъде почти двойна на тази, която беше обявена – 250 лв.мегаватчас. На практика този газ, който е доставен за септември няма кой да го купи, заради високите цени и инфлацията. Нашата цел не е да доставим газ на каквато и да е цена“. Нашата цел е не да доставим газ на каквато и да е цена. Средата на октомври гръцката страна ще обяви търг на слотовете за следващата година и ние ще участваме в него. Защото е по-добре да имаш осигурени слотове, което позволява да договорим газ на по-добри цени, очерта ситуацията Христов.
По думите му в момента по интерконектор с Гърция не тече газ. Вътре има газ, но се тества системата за управление и други системи на експлоатацията, довършват се елементи по инфраструктурата. От 1 октомври интерконекторът ще заработи. Ще потече договореното с Азербайджан количество газ. Те са потвърдили възможност и за допълнителни доставки, но очакваме на каква цена ще ни предоставят газа и какво допълнително количество, каза енергийният министър.
Имаме варианта за газа, за да нямаме студена зима. Идеята е да договорим максимално стабилни доставки на приемливи цени, така че икономиката ни да работи нормално. До този момент 63% е запълнено и хранилището в Чирен, като се надяваме да го запълним до 80%. Запълването на Чирен обаче е за да осигурим енергийната сигурност на региона и на Европа като цяло, каза на финала Росен Христов.
Бизнес
Енергийният министър не знае на каква цена ще купуваме руски газ, ако се съгласят да ни доставят
Росен Христов
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг