Сред основните теми на конгреса ще бъдат отбраната и демографията
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заминава за конгрес на Европейската народна партия, който ще се проведе в испанския град Валенсия на 29 и 30 април 2025 г.
През тези два дни ще се очертаят рамките на бъдещия курс на най-голямата европейска партия за следващите години.
Европейската народна партия до голяма степен формира европейското законодателство и очертава ясна стратегия за справяне с кризите, пред които е поставена Европа, особено войната в Украйна, нарастващите разходи за живот, увеличаващата се заплаха от популизъм и екстремизъм.
В конгреса ще участват евродепутати, премиери, еврокомисари и лидери на партии от семейството на ЕНП. Очаква се за председател на партията за следващите три години да бъде преизбран Манфред Вебер. Долорс Монсерат вероятно ще бъде избрана за генерален секретар на ЕНП.
Сред кандидатите за десетте места на заместник-председатели са Мария Габриел, италианският външен министър Антонио Таяни, финландският премиер Петери Орпо, хърватският комисар Дубравка Шуица, еврокомисарят от Австрия Магнус Брунер, лидерът на фламандските християндемократи Вутер Беке, председателят на Комисията по външни работи в ЕП Дейвид Макалистър, португалският евродепутат Пауло Рангел, румънският евродепутат Зигфрид Мурешан, полският евродепутат Анджей Халицки, Костис Хатцидакис, както и бившият ирландски еврокомисар Мърейд МакГинес.
В българската делегация, начело с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, влизат кметовете на Пловдив и Стара Загора — Костадин Димитров и Живко Тодоров, евродепутати от ГЕРБ-СДС, народни представители, общински съветници и представители на младежката организация на ГЕРБ.
По време на конгреса Бойко Борисов ще направи изказване пред делегатите на събитието. Борисов ще проведе срещи с ръководството на партията, както и с лидери на партии, част от ЕНП. Сред основните теми на събитието във Валенсия ще бъдат отбраната и демографията. Изказвания ще направят държавни и правителствени ръководители от държави извън ЕС. /БГНЕС
Още от Свят
Politico: Киев разширява въздушните си удари дълбоко в Русия - кои са ключовите цели
Изданието изтъква, че ВСУ никога не атакуват умишлено цивилни обекти, за разлика от руските окупаторите
Дрон наруши въздушното пространство на Молдова и Румъния по време на атака срещу Украйна
Румъния задейства два изтребителя F-16 и хеликоптер. Произходът на дрона не е установен. Това е второто подобно нахлуване в молдовското въздушно пространство за три дни.
Секретна американска операция в Ирак се провали: Вашингтон търси 50 скрити ирански ракети
Ливанският сайт „Ал-Мудун“ твърди, че американски сили са провели неуспешен таен рейд в Южен Ирак в търсене на ирански ракети с висока точност, за които се предполага, че са били скрити на иракска територия