На днешна сесия Европейският парламент прие резолюция за разширяването на ЕС, която препоръчва на Европейската комисия и страните-членки напредъкът на Сърбия към ЕС да бъде обусловен от въвеждането на санкции срещу Русия и видим напредък в реформите. Беше прието и изменение, което наред с другото препоръчва преразглеждане на предприсъединителните фондове за Сърбия и финансираните от тях проекти.
Както се съобщава на уебсайта на Европейския парламент, никаква алтернатива не трябва да замества разширяването, а процесът на вземане на решения в процеса на присъединяване трябва да бъде реформиран и новите членове да бъдат приети с квалифицирано мнозинство вместо с единодушие. Добавя се още, че преговорите за присъединяване със страните-кандидатки трябва да приключат до 2030 г.
Преобладаващото мнозинство от депутатите подкрепиха стратегията за разширяване, изготвена от хърватския депутат Тонино Пицула, в която се споменава и Сърбия. В този документ се препоръчва на страните-членки да постигнат по-нататъшен напредък в преговорите със Сърбия, само ако тя спазва санкциите на Европейския съюз срещу Русия и постигне видим напредък в реформите. Също в този документ ЕП пише, че е необходимо да се засили конструктивният ангажимент на ЕС по работата с властите на Сърбия и Косово, за да се постигне всеобхватно правно обвързващо споразумение за нормализиране на отношенията в рамките на диалога между Белград и Прищина.
Както телевизия N1 съобщи, поправката, внесена от хърватския и португалския евродепутат Тонино Пицула и Педро Маркес, е била приета. С тази поправка Сърбия е призована систематично да се приведе в съответствие с ограничителните мерки и общата политика на ЕС спрямо Русия, както и да покаже „напредък в демокрацията и върховенството на закона“ и да приеме „ценностите и приоритетите на ЕС“.
Препоръчва се също да се преразгледат всички двустранни и европейски фондове за Сърбия, които са в полза на сръбското правителство, и особено проектите в Сърбия, които се финансират в рамките на Икономическия и инвестиционен план за Западните Балкани, за да се гарантира, че всички разходи в ЕС са напълно в съответствие със стратегическите цели и интереси на Европа съюз“, се казва в поправката.
Резолюцията на Европейския парламент е необвързваща, но е и силно политическо послание в каква посока мисли ЕС. /БГНЕС
![ЕП: Напредък на Сърбия към ЕС и достъп до фондове само при налагане на санкции срещу Русия](/static/downloads/uploads/Images_3/E/evroparlament2.png)
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца