13 Март, 2026

Урсула фон дер Лайен оцеля - ЕП отхвърли вота на недоверие

Урсула фон дер Лайен оцеля - ЕП отхвърли вота на недоверие

снимка: архив

Срещу вота са гласували 360 евродепутата, 175 са били за, а 18 са се въздържали

Предложението за вот на недоверие срещу председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен беше отхвърлено. 

При гласуването в четвъртък 360 евродепутати гласуваха "против" предложението, 175 бяха "за“ и 18 се въздържаха.

Гласуването означава, че вотът е паднал доста под необходимия праг от две трети от гласоподавателите и поне 361 евродепутати, гласували "за“.

Досега в историята на ЕП има осем гласувания по вот на недоверие срещу ЕК и нито един от тях не е събрал необходимото мнозинство. Това е първият срещу комисия под ръководството на Фон дер Лайен. Вотът е свързан с това, че председателят на ЕК не предостави достъп до съобщенията, разменяни с представител на производителя на ваксини "Пфайзер" за доставка на над един милиард дози за няколко милиарда евро при пандемията от COVID-19.

В дебата по вота в понеделник Фон дер Лайен отбеляза, че при договарянето на доставките са участвали представители на всички държави от ЕС. Вотът беше внесен от румънския евродепутат Георге Пиперя от групата на Европейските консерватори и реформисти. Според Фон дер Лайен тази стъпка се подкрепя от врагове на ЕС, сред които посочи Русия.

Сподели:

Коментари (0)

Войната на Тръмп с Иран спасява бюджета на Русия: FT публикува числата

Войната на Тръмп с Иран спасява бюджета на Русия: FT публикува числата

По сметките на изданието, при такова темпо до края на март руският бюджет ще спечели допълнително 3,3–4,9 милиарда долара – и то при условие, че средните цени на руския нефт не продължат да растат.

Нетаняху: Смазваме Иран и Хизбула! Добавих трета цел -  иранският народ да свали този режим

Нетаняху: Смазваме Иран и Хизбула! Добавих трета цел - иранският народ да свали този режим

Другите две цели на кампанията остават предотвратяването на иранска ядрена програма и унищожаването на балистичните ракетни възможности на страната

Израел започна 13-та  вълна от удари по Техеран, Иран заплаши да подпали нефта в региона

Израел започна 13-та вълна от удари по Техеран, Иран заплаши да подпали нефта в региона

Ще подпалим петрола и газа на региона при най-малкия удар срещу енергийната инфраструктура и пристанищата на Иран" - заяви говорител на централното оперативно командване на иранската армия, известно като „Хатам ал-Анбия".