28 Февруари, 2026

ЕП готви закон срещу фалшивите новини от Русия, Китай, Иран и Северна Корея

ЕП готви закон срещу фалшивите новини от Русия, Китай, Иран и Северна Корея

евродепутатите призовават държавите от Общността да подготвят за противодействие на хибридните заплахи

Европейският парламент прие резолюция, в която призова за защита на изборите от руска намеса. Евродепутатите предупреждават, че главният източник на дезинформация в ЕС са Русия, Китай, Иран и Северна Корея.

ЕП осъжда все по-агресивните действия на тези държави, "които целят да подкопаят основите и принципите на европейските демокрации, както и суверенитета на страните от Източното партньорство", се посочва в съобщение на институцията. След преглед на последните усилия на ЕС за противодействие на враждебната пропаганда от чужди страни, евродепутатите призовават държавите от Общността да се подготвят за противодействие на хибридните заплахи.
В резолюцията, приета с 489 гласа "за", 148 "против" и 30 въздържали се, е отправен призив за повишаване на осведомеността за руските дезинформационни кампании. ЕС е призован да разшири групата за стратегическа комуникация със страните от Източното партньорство.

Евродепутатите настояват за законодателство за медийните дружества, доставчиците на услуги за текстови съобщения и интернет търсачките. Дружествата, които не премахват бързо постоянните фалшиви новини, трябва да бъдат подвеждани под отговорност, според ЕП. Властите трябва да имат възможност да установят авторите и спонсорите на представеното политическо съдържание, се посочва в документа.

Евродепутатите осъждат намеса на чужди държави в избори и допитвания в ЕС. Държавите от ЕС са призовани да внесат изменения в изборните закони за борба със заплахите от кампаниите за дезинформация, кибернападенията, киберпрестъпленията и нарушенията на свободата на изразяване при гласуване. Държавите в ЕС трябва да подкрепят асоциираните към Общността страни и Западните Балкани за осигуряване на защита на изборния процес от злонамерени пропагандни дейности, пише в резолюцията. ЕП подкрепя и налагането на глоби за умишлена злоупотреба с лични данни от европейските политически партии и фондации.

Сподели:

Коментари (0)

Великобритания: Не желаем конфликтът между САЩ и Иран да ескалира в регионален

Великобритания: Не желаем конфликтът между САЩ и Иран да ескалира в регионален

Британското правителство призовава в съобщение в платформата X своите граждани в Бахрейн, Кувейт, Катар и Обединените арабски емирства „незабавно да потърсят убежище на място“

ОАЕ прехвана иранските ракети и си запази право на отговор, Кувейт задейства ПВО

ОАЕ прехвана иранските ракети и си запази право на отговор, Кувейт задейства ПВО

"Обединените арабски емирства днес бяха подложени на явна атака с ирански балистични ракети. Системите за противовъздушна отбрана на ОАЕ реагираха с висока ефективност", обяви Министерството на отбраната на ОАЕ

Световните реакции след ударите на САЩ и Израел срещу Иран - всички затаиха дъх

Световните реакции след ударите на САЩ и Израел срещу Иран - всички затаиха дъх

Тръмп: „Ще ги унищожим“, Нетаняху: „Отхвърлете ярема“, Русия: Преговорите били „прикритие“