7 Юли, 2025

ЕП: Руската църква благославя оръжия за убийства на цивилни

ЕП: Руската църква благославя оръжия за убийства на цивилни

И руската посланичка у нас Елеонора Митрофанова охотно посреща емисари на московската патриаршия, изпълняващи операции за оказване на влияние

Европейските депутати приеха Резолюция относно дезинформацията и историческите фалшификации от страна на Русия с цел оправдаване на агресивната ѝ война срещу Украйна

Москва използва православието за геополитически цели и инструментализира Руската православна църква в операциите си за оказване на влияние, констатира Европейският парламент.

На 22 януари 2025 г. европейските депутати приеха Резолюция относно дезинформацията и историческите фалшификации от страна на Русия с цел оправдаване на агресивната ѝ война срещу Украйна (2024/2988(RSP)), съобщава Християнство.БГ. 

Резолюцията е приета с мнозинство от 480 гласа в 720-местния Европейски парламент..

ЕП взема предвид предишните си резолюции относно агресивната война на Русия срещу Украйна, паметта за миналото, Устава на Организацията на обединените нации, Римския статут на Международния наказателен съд (МНС), Женевските конвенции, член 136, параграфи 2 и 4 от своя правилник.

Резолюцията този път засяга и въпроса за Руската православна църква, която подкрепя войната и благославя оръжия, с които в Украйна се убиват цивилни и беззащитни граждани. Членовете на Европейския парламент осъждат експлоатацията от страна на Москва на православието за геополитически цели, по-специално чрез инструментализирането на Руската православна църква (Московската патриаршия) като инструмент за оказване на влияние.

В резолюцията пише, че на 24 февруари 2022 г. руският режим обяви началото на „специална военна операция“ в Украйна въз основа на неверни твърдения, че трябва да защити цивилното население и оттогава Руската федерация води непровокирана, неоправдана и незаконна агресивна война срещу Украйна като продължение на предишни агресии от 2014 г. насам и продължава упорито да нарушава принципите на Устава на ООН чрез агресивните си действия срещу суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна.

Според резолюцията Русия грубо нарушава международното хуманитарно право, както е установено с Женевските конвенции от 1949 г., по-специално чрез масово използване на целенасочени нападения срещу цивилното население, жилищните райони и гражданската инфраструктура. Като има предвид, че в своята резолюция от 2 март 2022 г. Общото събрание на ООН незабавно квалифицира войната на Русия срещу Украйна като акт на агресия в нарушение на член 2, параграф 4 от Устава на ООН и в своята резолюция от 14 ноември 2022 г., призна необходимостта от търсене на отговорност от Руската федерация за нейната агресивна война, както и правна и финансова отговорност за своите международно неправомерни действия, както и че Русия следва да изплати обезщетения за причинените вреди и щети, чрез резолюцията Европейският парламент:

– призовава ЕС да разшири санкциите си срещу руските медии, които провеждат кампании за дезинформация и манипулиране на информация, подкрепящи и оправдаващи агресивната война на Русия срещу Украйна;

– призовава държавите членки бързо и задълбочено да приложат тези санкции и да отделят достатъчно ресурси за ефективно справяне с тази хибридна война;

– призовава ЕС и държавите членки да засилят подкрепата си за независимите руски медии в изгнание, за да се даде възможност за различни гласове в рускоезичните медии;

– изразява дълбока загриженост относно неотдавнашните изявления на ръководството на дружествата в социалните медии относно облекчаването на техните правила за проверка на фактите и модерирането и как това допълнително това ще даде възможност за кампанията на Русия за дезинформация по света;

– призовава Комисията и държавите членки да прилагат стриктно Законодателния акт за цифровите услуги в отговор на тези изявления на Meta и по-рано на X, включително като важна част от борбата срещу руската дезинформация;

– призовава гражданите на ЕС да оценяват критично информацията, като поставят под въпрос нейния произход и намерения, особено когато става въпрос за послания, свързани с Русия, и да проверяват фактите, като използват различни и надеждни източници, за да се противопоставят на опитите за манипулация от страна на чуждестранни злонамерени участници;

– осъжда експлоатацията от страна на Москва на православната религия за геополитически цели, по-специално чрез инструментализирането на Руската православна църква (Московската патриаршия) като инструмент за оказване на влияние и упражняване на контрол върху православното население в Украйна, Грузия, Молдова, Сърбия и други държави;

– отговаря на изявлението на Върховната рада на Украйна от 2 май 2023 г. относно идеологията на русизма, като осъжда националистическата империалистическа идеология, политика и практики на настоящия руски режим;

– подчертава несъвместимостта на тази идеология и политика и тези практики с международното право и европейските ценности.

Европейският парламент смята, че опитите на Русия да представи погрешно, преразгледа и изкриви историята на Украйна подкопават колективната памет и идентичността на Европа като цяло и представляват заплаха за историческата истина, демократичните ценности и мира в Европа. Поради това ЕП призовава държавите членки да инвестират повече в образование и научни изследвания в областта на общата история на Европа и европейската памет и да подкрепят проекти, които насърчават по-доброто разбиране на въздействието на разделението на Европа по време на Студената война.

ЕП изразява подкрепата си за изграждането на общоевропейски мемориал в Брюксел за жертвите на тоталитарните режими през 20-и век, като изразява съжаление относно продължаващото използване на символи на тоталитарни режими на обществени места и призовава за забрана в целия ЕС на използването както на нацистки, така и на съветски комунистически символи, както и на символи на продължаващата агресия на Русия срещу Украйна.

ЕП изразява желанието си ЕС и неговите държави членки да насърчават по-доброто познаване и разбиране на човешкото страдание на европейците, причинено от съветския режим през 20-и век; във връзка с това призовава за възпоменание и уважение към жертвите на съветските престъпления, като масовите депортации, включително на кримскотатарския народ и от балтийските страни, системата ГУЛАГ, Гладомора, кланетата като клането в Катин и трагедията в Горна Силезия.

ЕП възлага на своя председател да предаде настоящата резолюция на заместник-председателя на Комисията/върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, на Съвета, на Комисията, на правителствата и парламентите на държавите членки, на Съвета на Европа, на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, на президента, правителството и парламента на Украйна и на руските институции.

Сподели:

Коментари (0)

Честваме света Неделя - една от най-тачената от българските светци

Честваме света Неделя - една от най-тачената от българските светци

По време на Асеневци мощите ѝ са пренесени в престолния Търново, Евтимий, патриарх Търновски, пише „Похвала на светата великомъченица Неделя"

Светогорски монах: Даниил не познава историята на БПЦ,  няма състрадание и милост към страдащия

Светогорски монах: Даниил не познава историята на БПЦ,  няма състрадание и милост към страдащия

Българският патриарх не познава свещените канони, служи на новопоявили се богословски конструкции, измислени от Руската църква с цел да задържи под свое влияние поместни църкви като Българската

Почитаме преподобни Сисой  - изцелявал болните, възкресявал мъртвите

Почитаме преподобни Сисой - изцелявал болните, възкресявал мъртвите

Жития на светците