5 Декември, 2025

EPPO разследва измама със земеделска субсидия в България, полицията претърсва

EPPO разследва измама със земеделска субсидия в България, полицията претърсва

Снимка: ЕПА/БГНЕС, АРХИВ

Разследването се отнася до подозрения за подаване на неверни или подвеждащи данни в заявления за финансова помощ по различни схеми на ЕС, предназначени за земеделски стопани между 2023 и 2025 г.


В рамките на разследване, водено от Европейската прокуратура (EPPO) в София, Главната дирекция „Национална полиция“ проведе няколко претърсвания и изземвания тази седмица като част от разследване за предполагаема измама със субсидии, свързани с селскостопански фондове на ЕС. 

Разследването се отнася до подозрения за подаване на неверни или подвеждащи данни в заявления за финансова помощ по различни схеми на ЕС, предназначени за земеделски стопани между 2023 и 2025 г. Според доказателствата се счита, че едно от бенефициерите е подало неверни данни в Общинската служба по земеделие в Бургас, като се предполага участието на високопоставени държавни служители, отговорни за удостоверяването на информацията в системите за управление на Министерството на земеделието.

Претърсванията бяха проведени в помещенията на Областната служба по земеделие, в офиса на бенефициентското дружество и в жилището на високопоставен държавен служител. Бяха иззети документи, цифрови данни и мобилни телефони. 

Смята се, че подозираните дейности са позволили незаконното получаване на селскостопански средства от ЕС, което е причинило финансови загуби както на ЕС, така и на националния бюджет. Въпреки че точният размер на щетите все още се оценява, предварителните данни сочат загуби в размер на няколкостотин хиляди евро годишно.

Разследването проучва и индикации за организирана престъпна група, в която са замесени държавни служители и лица, свързани с бенефициента.

Всички засегнати лица се считат за невиновни, докато вината им не бъде доказана от компетентните български съдилища.

Европейската прокуратура (EPPO) е независимата прокуратура на Европейския съюз. Тя отговаря за разследването, преследването и съдебното преследване на престъпления срещу финансовите интереси на ЕС. І БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Оставиха в ареста петима задържани по делото "Исторически парк"

Оставиха в ареста петима задържани по делото "Исторически парк"

Един от обвиняемите е освободен без мярка, тъй като срещу него липсват доказателства. На друг беше наложена гаранция 20 хиляди лева.

Бойко Найденов: Няма пречка Сарафов отново да се кандидатира за главен прокурор, но е нужен нов ВСС

Бойко Найденов: Няма пречка Сарафов отново да се кандидатира за главен прокурор, но е нужен нов ВСС

Политиците трябва да поемат своята отговорност за избирането на нов състав на ВСС. 

 Съдът остави в ареста четирима от задържаните за вандализма след протеста

Съдът остави в ареста четирима от задържаните за вандализма след протеста

Обвиненията срещу тях са за хулиганство с изключителен цинизъм и дързост. Според прокуратурата обвиняемите са замеряли полицейски служители с камъни, пиротехника и стъклени бутилки