Дискусията около бъдещето на новата европрокуратура се обсъжда вече втори час на конференцията за създаване на Службата на европейския прокурор, организирана съвместно от Европейската комисия и Българското председателство на Съвета на ЕС, предаде БНТ. На форума, който се провежда в Бояна, присъстват над 90 участници от различни държави членки. Изявления направиха министърът на правосъдието Цецка Цачева, главният прокурор Сотир Цацаров и министърът на правосъдието на Люксембург Феликс Браз.
По всичко личи, че предстои един изключително тромав и сложен юридически процес. Новата европрокуратура трябва да заработи на 1 ноември 2020 г., седалището ще е в Люксембург.
Какви ще са накратко основните ползи:
Ще могат да се правят по-бързи и ефективни разследвания за източване на еврофондове. Също така обменът на информация между службите ще стане по-бърз. Не на последно място предимство ще могат да се правят по-лесни запори и арести на територията на ЕС.
"България винаги е споделяла необходимостта от институционални мерки на европейско равнище за ефективно наказателно преследване на измамите и другите престъпления, засягащи финансовите интереси на ЕС", заяви Цецка Цачева.
По думите на Феликс Браз, министър на правосъдието на Люксембург, пропрокуратурата е носител на нова идея в борбата с трансграничната престъпност. "Към този орган има големи очаквания. Надяваме се чрез тази прокуратура да се ускорят делата срещу организираната престъпност и финансирането на тероризма. Изключително важно е да осигурим независимостта на тази институция, която ще работи в сътрудничество с националните прокуратури и съда на Европа."
До 2020 г. трябва да бъде избран главен прокурор на ЕС. Също така трябва да бъде избрана и квотата от делегирани прокурори. Стана ясно по време на срещата, че трябва да се проведат редица обучения. Бюджетът на новата институция ще бъде малко над 5 млн. евро.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес