1 Август, 2026

Ердоган: От Швеция и Финландия искаме резултати, не думи

Ердоган: От Швеция и Финландия искаме резултати, не думи
Реджеп Таип Ердоган

Турция може да наложи вето върху приемането на двете страни в НАТО

"Не искаме празни думи, искаме резултати", заяви турският президент Реджеп Таип Ердоган пред репортери, преди да отлети за Мадрид за срещата на върха на НАТО, която ще започне със срещата му с лидерите на двете скандинавски страни и западния отбранителен блок, съобщи АФП.

Анкара обвинява Финландия и по-конкретно Швеция, че предоставят убежище на кюрдските бойци, чието десетилетно въстание срещу турската държава е довело до смъртта на десетки хиляди хора.

Турският лидер също така призова Швеция и Финландия да отменят оръжейното ембарго, наложено на Турция през 2019 г. заради военната офанзива на Анкара в Сирия.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще се срещне с президента на САЩ Джо Байдън в рамките на срещата на върха на НАТО в Мадрид, за да разговарят за руската инвазия в Украйна.

Анализаторите смятат, че срещата може да изиграе решаваща роля за преодоляване на съпротивата на Турция срещу предложенията на Швеция и Финландия да се присъединят към западния отбранителен съюз в отговор на войната.

Двамата лидери са в хладни отношения от избирането на Байдън насам поради загрижеността на САЩ за човешките права при управлението на Ердоган.

"Тази сутрин разговаряхме с г-н Байдън и той изрази желание да се срещнем тази вечер или утре. Ние казахме, че това е възможно", каза Ердоган.

Той говори пред репортери преди да отлети за Мадрид за разговори, които ще започнат със срещата му с лидерите на двете скандинавски страни и генералния секретар на НАТО.

Турция е член на НАТО и може да наложи вето на кандидатурите на двете държави на срещата на върха.

"Ние сме 70-годишен член на НАТО. Турция не е страна, която случайно се е присъединила към НАТО", заяви Ердоган. /БГНЕС


Сподели:
Агресорът атакува Киев с балистични ракети

Агресорът атакува Киев с балистични ракети

Броят на жертвите при руския удар по Киев, нанесен в ранните часове на днешния ден, нарасна на девет, съобщи Украинската държавна служба по извънредните ситуации

DW: Украйна засилва ударите по Крим, за да изолира полуострова от руската логистика

DW: Украйна засилва ударите по Крим, за да изолира полуострова от руската логистика

Бровди отправя послание към жителите на полуострова: „Извинявам се на жителите на Крим, на украинците, за сегашните неудобства. Те изпитват ограничения в електроснабдяването, водата и връзките, но положението им не е по-тежко от това на жителите на Харков, Днепър, Суми, Запорожие, Никопол, Херсон и стотици други градове"

Испански медии: В Сеута е страшно – мигрантите ограбват магазини, влизат в жилища, агресивни са към жените

Испански медии: В Сеута е страшно – мигрантите ограбват магазини, влизат в жилища, агресивни са към жените

Медиите публикуват кадри с изпочупени и опожарени коли

Коментари (0)