При 96% от преброените бюлетини, вече е пределно ясно, че настоящият президент Реджеп Тайип Ердоган печели вота на втория тур на президентските избори в Турция - безпрецедентен в 100-годишната ѝ история. Той печели 52,28% пред своя съперник, представителят на опозицията Кемал Кълъчдароглу, с 47,72%. За Ердоган са гласували 26 502 045 избиратели, а за Кемал Кълъчдароглу 24 231 855 души. Ердоган получава повече гласове в Анкара от съперника си, а в Истанбул резултатът е почти изравнен.
Право на вот на втория тур имаха 64 197 419 души.
Както и на първия тур, и на този избирателната активност също е висока - 85,50%.
На първия тур на президентските и парламентарни избори, проведен на 14 май, за настоящия президент на Турция Реджеп Тайип Ердоган - на власт от 2003 г. и непобеден в повече от дузина национални гласувания - гласуваха 49,52% от имащите право на глас 64 190 651 турски граждани. Основният му опонент Кемал Кълъчдароглу получи 44,88% от гласовете на избирателите. На трето място е кандидатът на Алианса АТА Синан Оган, който печели 5,17%.
Съобщената избирателна активност достигна почти 90% в това, което се превърна в референдум за най-дългогодишния лидер на Турция и неговата партия с ислямски корени.
Кемал Кълъчдароглу е лидер на Народнорепубликанската партия (НРП) и бе избран за кандидат на алианс от 6 партии.
Вторият тур даде на Ердоган, лидер на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) време да прегрупира силите си и да промени дебата.
Реджеп Тайип Ердоган е 12-ият и настоящ президент на Турция от 2014 г. насам. Той промени страната си повече от всеки друг лидер след Мустафа Кемал Ататюрк.
Ердоган ръководи 85-милионната държава през една от най-променящите се и разединяващи я епохи. Турция се превърна във военна и геополитическа сила, която играе роля в конфликти от Сирия до Украйна. Влиянието на страната, член на НАТО, както в Европа, така и в Близкия изток, прави резултата от изборите толкова важен за Вашингтон и Брюксел, колкото и за Дамаск и Москва. Ердоган е възхваляван в консервативна Турция, която по време на неговото управление преживя бум в развитието си. По-религиозните гласоподаватели също са му благодарни за решението да премахне ограниченията от светската епоха за забрадките и да открива повече ислямски училища.
Но първото десетилетие на Ердоган, което бе белязано от икономическо съживяване и затопляне на отношенията с Европа, бе последвано от второ, изпълнено със социални и политически сътресения.
Първо като министър-председател от 2003 г., а след това като пряко избран президент от 2014 г., Реджеп Тайип Ердоган разгърна "мускулите" на Турция като регионална сила, защитаваше мюсюлмански каузи и бързо преодоляваше вътрешната опозиция.
На настоящите избори Ердоган бе изправен пред едно от най-големите изпитания в политическата си кариера, докато Турция се задъхва от високата инфлация и най-опустошителното земетресение от 1999 г. насам.
С корени от Ризе, Реджеп Тайип Ердоган е роден в Истанбул на 26 февруари 1954 г. През 1965 г. завършва основното училище Касъмпаша Пияле, а през 1973 г. завършва средното си образование в истанбулското училище Имам Хатип (религиозна професионална гимназия). През 1981 г. завършва висше образование във Факултета по икономика и административни науки на Университета Мармара.
Ердоган участва активно в дейността на "Партията на благоденствието" (ПБ), създадена през 1983 г., и през 1984 г. е избран за ръководител на окръг Бейоглу. През 1985 г. е избран за областен ръководител на "ПБ" в Истанбул и през същата година става член на Централния изпълнителен съвет на партията.
Този период му носи популярност и на местните избори през 1994 г., Ердоган е избран за кмет на Истанбул. Той изкарва изключително успешен мандат. Многогодишни проблеми с водоснабдяването, боклука, замърсяването от природен газ, транспортната безизходица и големите дългове на града биват решени. По този начин Ердоган осъществява пробив в историята на общината и печели доверието на хората.
Мандатът му е прекратен през декември 1997 г. заради ефективна присъда.
На 14 август 2001 г. Ердоган основава заедно с приятелите си "Партията на справедливостта и развитието" (ПСР) и е избран за председател на ПСР от Съвета на учредителите. Партията се радва на широка обществена подкрепа в страната и още през първата година от създаването си тя става единствената управляваща партия с мнозинство от две трети в края на парламентарните избори, проведени през 2002 г.
Ердоган става министър-председател на 15 март 2003 г. и предприема редица реформи, които връщат силата на турската лира. Осъществява редица обществени проекти за училища, язовири, болници и т.н. Партията му печели последователно парламентарните избори през 2007 и 2011 г. Избран е за 12-и президент на 10 август 2014 г., Реджеп Тайип Ердоган е и първият президент на Република Турция, избран с всеобщо гласуване.
След референдум през 2017 г. за внасяне на промени в конституцията, на президентските избори през 2018 г. печели 52,59% от гласовете и е преизбран за президент.
Още от Свят
От Fox News: Доналд Тръмп е разочарован от Путин
„Забраната на руския „сенчест флот“, който транспортира нелегален петрол през Балтийско море, би била лесна цел за натиск.
Украйна унищожи рекорден брой руски артилерийски системи за ден
Великобритания има малко повече, пише Forbes. Застрашена ли е руската артилерия от изчезване?
Над 8 млрд. долара станаха замразените активи на руската централна банка в Швейцария
Това представлява увеличение с 1,6 млрд. франка (1,8 млрд. долара) в сравнение с предходната година. Увеличението се дължи на факта, че са идентифицирани и замразени допълнителни активи.