Провеждането на мирни преговори с Русия е последната стъпка към мира, а не първата – тя първо трябва да изпълни другите условия, по-точно тези, които президентът на Украйна Володимир Зеленски огласи на срещата на G19. Това заяви началникът на офиса на украинския президент Андрий Ермак в своя публикация в The Economist.
“Преговорите са последната стъпка към миря, а не първата. Мирът – това не е просто липса на война. Затова мнението на някои западни политици, че да седнем на масата на преговорите е първото, което трябва да се случи преди в Украйна да настъпи мир, е фундаментално погрешно.” – коментира Ермак.
По думите му, да се призовават двете страни към преговори докато Русия отрича дори самото право на съществуване на Украйна като суверенна държава, е абсурдно.
"Докато западните страни не създадат ефективни механизми за възпиране на руските агресори, докато не ги накаже и не ги накара да изпълняват своите ангажименти в съответствие с международното право, всяка форма на преговори ще позволи на Русия да използва дипломацията като оръжие, за да постигне пауза, в която да се подготви за следващия акт на агресия." – подчерта Ермак.
Той напомни десетте стъпки към мира, формулирани от президента Володимир Зеленски пред страните от G19.
“Да седнем с тях, за да потвърдим края на боевете, трябва да е последното в списъка. Има още девет неща, които първо трябва да се случат и всички те се основават на принципите на Устава на ООН и нормите на международното право.” – отбеляза Ермак.
Сред тези приоритети той открои ядрената и продоволствената сигурност, ограничаването на доходите на Русия от продажби на енергоносители, усилването на противовъздушната и противоракетната отбрана на критичните обекти в Украйна, екологичната сигурност, освобождаването на затворниците и депортираните, удовлетворяването на потребността от справедливост.
"Една от целите е извеждането на руските войски от всички международно признати украински територии и пълното прекратяване на бойните действия. За да постигнем това, Украйна се нуждае от постоянна военна и техническа помощ, за да си осигури надмощие на бойното поле и да обезопаси гражданската си инфраструктура.“ – каза още Ермак.
Той изрази благодарност към партньорските страни за помощта и помоли тези, които предлагат компромис, по-добре да чуят гласовете на украинците и да отхвърлят призивите към двете воюващи страни да прекратят войната в Украйна.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства