7 Август, 2026

Ермак разчете тайния план на Путин зад кратката пауза на примирие

снимка: президентство на Украйна

На пръв поглед исканията на Москва изглеждат хуманитарни и икономически, но зад привидно мирния им характер обаче се крият амбиции за постигането на политическото и военно предимство

Вместо дългосрочно прекратяване на огъня или устойчив мир, Русия предлага само краткосрочно „примирие“ (от 8 до 11 май), настоявайки за отстъпки, по-специално за премахване на санкциите, особено тези, засягащи авиационната индустрия. Това написа ръководителят на офиса на президента на Украйна Андрий Йермак в колонката си в The Guardian.

Според него, ограничителните мерки в момента възпрепятстват достъпа на руските авиокомпании до западните пазари и блокират вноса на ключови резервни части, услуги по поддръжка и друго оборудване, което би могло да бъде използвано за военни цели.

„На пръв поглед исканията на Москва изглеждат хуманитарни и икономически, прости и лесни за изпълнение. Зад привидно мирния характер на искането обаче се крие постигането на политическо и военно предимство, което облекчаването на санкциите срещу авиацията, което ще даде на руския президент и неговата военна машина. Тези санкции са доказателство за това колко сериозно и ефективно се ограничават военните възможности на Кремъл“, подчертава Ермак.

Той припомни, че така нареченият сектор на гражданската авиация на Русия се е превърнал в прикритие за логистика, транспорт и контрабанда в интерес на руската армия.

„Гражданските авиокомпании и летища участват активно в заобикалянето на международните санкции, като доставят критични компоненти на санкционирани индустрии. Товарни превозвачи като „Волга-Днепър“ предоставят услуги за военен транспорт. „I Fly“, чартърен превозвач, съобщава, че превозва войници до фронтовата линия чрез Националния център за съпротива на Украйна. Летище „Внуково“ в Москва, някога туристически център, е под санкции на ЕС заради ролята си в подкрепа на войната. Летище „Псков“ обслужва както граждански, така и военен транспорт.“

Ермак подчерта, че тези санкции не са просто неудобство: те са пряка пречка за продължаващата война на Русия срещу Украйна.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Die Welt: Ще има вълна от фалити! Унищожаването на складовете на Wildberries нанася сериозен удар на Русия

Die Welt: Ще има вълна от фалити! Унищожаването на складовете на Wildberries нанася сериозен удар на Русия

Последиците от атаките са толкова сериозни, че вече се обсъждат на най-високо ниво в Русия.

Турски самолети и дронове навлязоха 17 пъти в небето на Гърция, стигна се до симулиран въздушен бой

Турски самолети и дронове навлязоха 17 пъти в небето на Гърция, стигна се до симулиран въздушен бой

Новото напрежение над Егейско море идва ден след като Атина обяви, че възнамерява да продължи мащабния проект за подводна електрическа връзка между Гърция и Кипър

Тръмп: САЩ не искат да видят Китай да доминира в областта на изкуствения интелект и криптовалутите

Тръмп: САЩ не искат да видят Китай да доминира в областта на изкуствения интелект и криптовалутите

"Искам да кажа, виждам го все повече и повече – хората плащат с биткойн и вече дори не познават парите в брой“, каза Тръмп пред Punchbowl News

Коментари (0)