Министрите на външните работи на Австрия и Словения, Александър Шаленберг и Таня Файон, призоваха вчера в Подгорица за спешен избор на съдии от Конституционния съд, като казаха, че ЕС ще преразгледа сериозно дали ще сътрудничи на правителството, което ще бъде сформирано на база действащия "съмнителен закон за президент".
Шаленберг и Файон дойдоха като посредници по нареждане на върховния представител за общата външна политика и политиката на сигурност на Европейския съюз Жозеп Борел и ще предадат своите наблюдения от Черна гора в Брюксел.
От делегацията на ЕС в Подгорица съобщиха, че министрите са се срещнали с президента на Черна гора Мило Джуканович, с председателя на парламента Даниела Джурович и с техническия министър-председател Дритан Абазович.
Файон оцени, че ситуацията в Черна гора е тревожна и предупреди, че Черна гора рискува да прекъсне преговорите за присъединяване към ЕС. Тя заяви, че в разговорите с официалните лица е изразила подкрепата си Черна гора да преодолее институционалната блокада и да напредне по пътя на европейската интеграция. Файон повтори, че Законът за президента на Черна гора е съмнителен, особено след като няма Конституционен съд, който да оцени неговата легитимност. Тя допълни, че се надява съдиите в КС да бъдат избрани до края на януари.
Файон подчерта, че ЕС ще преразгледа сериозно евентуалното сътрудничество с правителство, което ще бъде избрано на базата на така приетия закон. Тя подчерта още, че е оптимист, че ситуацията в Черна гора ще се подобри след вчерашните срещи и подчерта, че Брюксел цени "непоколебимата съпротива на Черна гора срещу руската агресия".
Шаленберг посочи, че дълго време Черна гора е била най-напредналата страна по пътя към ЕС, но сега нещата са различни. Той каза, че не са на частно или двустранно посещение, а като приятели, които са загрижени за ситуацията в тази страна.
„Това посещение е ясно предупреждение, но и насърчение“, каза Шаленберг, но предупреди, че ако това продължи, Черна гора рискува „да изпусне следващия влак по пътя към ЕС“. /БГНЕС
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.