Министрите на вътрешните работи на Европейския съюз постигнаха "значителен напредък" в преговорите по дълго отлагания пакт за миграцията и убежището. Благодарение на това ЕС изглежда е по-близо от всякога до реформирането на миграционната си система, съобщи Евронюз.
"С голямо мнозинство бяха подкрепени два регламента за засилване на защитата на границите на ЕС и механизъм за солидарност, който да помогне на държавите-членки, подложени на силен натиск", заяви европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон.
Не стана ясно веднага кои държави са извън подкрепата на "голямото мнозинство".
Министрите се срещнаха днес в Люксембург, за да дадат последен тласък на пакта за миграцията - един от основните приоритети на френското председателство на Съвета на ЕС.
Жералд Дарманен - министър на вътрешните работи на Франция, заяви, че "през следващите дни" ще бъде организирана среща, за да се превърне "историческото споразумение" в конкретни резултати - характеристика, използвана и от Йохансон.
Преди началото на срещата, Йохансон заяви, че сделката е "в рамките на възможностите ни, но все още не е постигната".
Новият пакт за миграцията и убежището представлява поредица от законодателни предложения, пътни карти и препоръки, които бяха представени от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен през септември 2020 г.
Пактът възнамерява да обърне страницата на напрегнатите години, последвали миграционната криза от 2015 г., когато системите за прием бяха претоварени от внезапното пристигане на кандидати за убежище, предимно от Сирия, а държавите членки се караха ожесточено помежду си за тяхното преместване.
Кризата породи голямо политическо напрежение между държавите на първа линия в Южната Европа, които отговаряха за обработката на молбите за убежище; транзитните държави в Централна Европа, които критикуваха липсата на подходящо управление на границите; и държавите на север, които имаха крайната задача да приемат и интегрират хиляди бежанци.
Но през последните месеци войната в Украйна създаде по-скоро дух на единство сред държавите от ЕС, които бързо отвориха границите си, за да посрещнат милионите бежанци, бягащи от бруталната инвазия, предприета от Кремъл.
Сред основните предложения на новия пакт е механизъм за "доброволна и временна" солидарност, който ще премахне задължителните квоти за преместване, разглеждани от много столици като политическо разделение.
Механизмът ще бъде задействан, когато се прецени, че миграционната система на дадена страна е "подложена на натиск" от миграционен поток. След като бъде активиран, другите държави от ЕС ще предлагат своята помощ чрез:
- Приемане на част от мигрантите на своя територия.
- Спонсориране на връщането на тези, чиито молби за престой в ЕС са били отхвърлени.
- Осигуряване на финансови средства и оперативна подкрепа за страната, подложена на натиск.
Системата е създадена, за да успокои опасенията на южните държави, които често се оплакват, че са оставени да се грижат сами за себе си без допълнителни средства или помощ, както и на онези страни, които са категорично против приемането на бежанци и сега могат да бъдат освободени от това, ако се съгласят да изпращат пари и помощ.
Деликатният компромис обаче беше остро критикуван от организациите на гражданското общество, които смятат, че той не решава проблема с препълнените лагери и отблъскването на бежанци по външните граници.
"Освен че е временно и доброволно, предложението позволява на държавите от ЕС да подбират своите кандидати за убежище", заяви Стефани Поуп, експерт по миграцията в Oxfam EU.
"То им позволява също така да отхвърлят търсещите убежище и вместо това да плащат за "Крепост Европа", като плащат сметката за наблюдение на границите и центровете за задържане."
Механизмът за солидарност е част от проект за регламент и трябва да бъде одобрен от Съвета на ЕС и Европейския парламент, преди да влезе в сила.
Пробивът от петък придвижи напред и друго предложение за засилване на контрола на външните граници на Шенгенското пространство.
Фронтекс, граничната агенция на ЕС, трябва до 2027 г.да разшири постоянния си корпус до 10 000 служители.
Останалите части от Пакта за миграцията и убежището ще продължат да бъдат предмет на преговори в Съвета на ЕС. За да се постигне компромис, френското председателство насърчава поетапен подход, като дава приоритет на някои елементи на пакта, като например новия механизъм за солидарност, пред други.
Междувременно Парламентът на ЕС иска да действа по-бързо и да договори "всички досиета не по-късно от декември 2022 г.", според Томас Тобе, шведския евродепутат, който действа като главен преговарящ на Парламента за пакта.
"Законите, а не ad hoc решенията, ще гарантират устойчиви и надеждни политики в областта на убежището и миграцията, които балансират между солидарността и справедливото споделяне на отговорността", заяви депутатът. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства