Представител на Европейската комисия е изпратил на полското правителство писмо, в което изразява загрижеността си относно продължаващата блокада на полско-украинската граница, съобщи полската медия RMF24.
От ноември 2023 г. полските камиони блокират три пропускателни пункта с Украйна в знак на протест срещу либерализирането от страна на ЕС на правилата за транзит за украинските камиони, което води до огромни опашки по границата и оказва негативно влияние върху икономиката на Украйна.
След това полските фермери започнаха блокада на четвърти пропускателен пункт в Медика. Те временно преустановиха протеста по време на коледния период между 24 декември и 4 януари.
Земеделските стопани заявиха, че са започнали протеста, защото властите не са предприели достатъчно мерки, за да защитят поминъка им, въпреки забраната за внос на украинско зърно.
Комисарят на ЕС по транспорта Адина Валейн изпрати на полския министър на инфраструктурата Дариуш Климчак писмо, в което подчерта "задължението на страната да осигури свободното движение на превозни средства на граничните пунктове с Украйна в съответствие със споразумението за автомобилен транспорт между ЕС и Украйна".
Европейската комисия предложи подкрепа за разрешаване на граничния спор.
На 6 януари полското министерство на земеделието съобщи, че полските земеделски производители са се съгласили да преустановят блокадата на границата при пропускателния пункт Шехини-Медка, след като са постигнали споразумение с представители на правителството.
Министърът на земеделието Чеслав Шекерски обеща да изпълни три от исканията на фермерите на 6 януари.
Те включват стартиране на субсидии за царевица на стойност един милиард злоти (251 млн. долара), увеличаване на ликвидните заеми с 2,5 млрд. злоти (629 млн. долара) и запазване на земеделския данък на нивото от 2023 г.
Преди това земеделските производители поискаха също така да се разшири забраната за внос на украински селскостопански продукти, като се включат продукти като захар, яйца и птиче месо, но това не беше включено в споразумението. /БГНЕС
Блокадата от камиони се отразява негативно на икономиката на Украйна, която воюва втора година с Русия
Фактор Фактор
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар