27 Април, 2026

ЕС готов с 19-ия пакет санкции срещу Русия, Берлин притиска САЩ да подкрепят Европа

ЕС готов с 19-ия пакет санкции срещу Русия, Берлин притиска САЩ да подкрепят Европа

снимка: архив Faktor.bg

Говорителят на германския кабинет Щефан Корнелиус заявява, че ще приветстват Вашингтон, ако и те затегнат санкциите към агресора в Украйна

Германия би приветствала затягането на санкциите на САЩ срещу Русия, заяви говорителят на германския кабинет Щефан Корнелиус.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в Белия дом в неделя, че е готов да започне втори кръг от санкции срещу Русия заради конфликта в Украйна.

„Германското правителство, разбира се, прие с голям интерес тази информация и тези изявления на американския президент. Германското правителство се опитва да увеличи натиска от санкции върху Русия от седмици и месеци и би приветствало, ако и САЩ се присъединят към тази позиция. Всички знаем, че САЩ държат ключа за увеличаване на натиска върху Русия. И дебатите от последните седмици и месеци също се въртят по същество около разработването на единна позиция по отношение на санкциите в западния алианс срещу Русия. И в този смисъл ние имаме положително отношение към това изявление на американския президент“, каза Корнелиус по време на брифинг в понеделник.

Вече стана известно, че Европейската комисия възнамерява да предложи 19-ия пакет от антируски санкции на страните от ЕС за разглеждане до 12 септември, съобщи Reuters, позовавайки се на свои източници.

Тя заяви също, че две банки на държави от Централна Азия и редица регионални банки на Руската федерация ще бъдат включени в черния списък.

Европейската комисия обмисля възможността за въвеждане на вторични санкции срещу Казахстан като част от този пакет. 

Сподели:

Коментари (0)

ISW: Украйна намери слабо място в отбраната на Русия: горят руски фабрики, потъват кораби

ISW: Украйна намери слабо място в отбраната на Русия: горят руски фабрики, потъват кораби

Анализатори отбелязват, че само през последните две седмици Украйна е ударила най-малко 10 обекта на руската нефтена и газова промишленост

От Москва Иран обвини САЩ за провала на преговорите в Пакистан

От Москва Иран обвини САЩ за провала на преговорите в Пакистан

„Сигурността на преминаването през Ормузкия проток е важен глобален въпрос“, заяви иранският външен министър Абас Арагчи

Зеленски: Украйна ще е участник в срещата на върха на НАТО в Турция

Зеленски: Украйна ще е участник в срещата на върха на НАТО в Турция

По време на изказване на съвместна пресконференция с молдовския президент Мая Санду на 26 април в Киев, украинският президент заяви, че подробностите около участието все още се уточняват