Лидерите на Европейския съюз отхвърлиха възможността за предоговаряне на проекта за споразумение за Брекзит и предупредиха, че политическата ситуация във Великобритания може да направи варианта "без сделка" по-вероятен, предаде Би Би Си.
Германският канцлер Ангела Меркел каза, че "няма въпрос" за повторно отваряне на преговорите, защото документът е "на масата". Междувременно френският премиер Едуар Филип коментира, че има нужда от подготовка за сценария "без сделка" заради британската "несигурност".
ЕС насрочи серия от срещи до 25 ноември, когато планира да одобри споразумението за Брекзит. Лидерите обаче признават, че все има доста разстояние, което трябва да се извърви, след като британският премиер Тереза Мей получи подкрепата на кабинета си за документа от 585 страници. "Все още имаме дълъг път пред нас и от двете страни", каза главният преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние.
В четвъртък Меркел заяви, че е доволна, че е постигнат напредък, но след новините за оставките в кабинета на Мей, включително на министъра за Брекзит Доминик Рааб, тя отбеляза, че е все още е възможно Великобритания да напусне без сделка. "Имаме един документ на масата, с който Великобритания и ЕС-27 са се съгласили, така че за мен в момента не съществува въпрос дали да преговаряме допълнително", подчерта още канцлерът.
Как реагираха лидерите
Координаторът за Брекзит в Европейския парламент Ги Верхофстад каза, че сделката е била изготвена след две години на "интензивни преговори", и изрази надежда британските депутати да приемат, че "няма много пространство (за) маневри, за да се каже: "Добре, нека започнем отначало".
Френският финансов министър Брюно льо Мер коментира, че сделката е добра новина за френската икономика, но също изрази предпазливост, като заяви, че Великобритания трябва да бъде накарана да спазва всички правила на ЕС.
ЕС е наясно, че има реална възможност сделката да бъде отхвърлена от британския парламент до няколко седмици, коментира Би Би Си.
Какво следва
В четвъртък по време на пресконференция с председателя на Европейския съвет Доналд Туск Барние каза, че споразумението е справедливо и балансирано, взима предвид нуждите на Великобритания и създава основа за "амбициозно ново партньорство".
Туск похвали Барние и заяви, че сделката "гарантира интересите на 27-те държави членки и на ЕС като цяло". Той обясни и какво предстои от тук нататък:
- държавите - членки на ЕС, ще анализират документа и в края на седмицата националните пратеници ще споделят оценките си
- до вторник ще бъде договорена политическата декларация за бъдещите отношения между ЕС и Великобритания и държавите ще имат 48 часа, за да я оценят
- след това Европейският съвет ще се събере на 25 ноември, за да финализира споразумението, "ако не се случи нещо извънредно", уточни Туск. Лидерите на 27-те трябва да одобрят сделката.
Туск отбеляза, че "от самото начало нямахме съмнения, че Брекзит е ситуация, в която всички страни са губещи и че нашите преговори са само за контрол над щетите". Обръщайки се към Великобритания, той заяви: "Колкото и да ми е тъжно да ви видя да напускате, ще направя всичко, което мога, за да бъде това сбогуване възможно най-безболезнено и за нас, и за вас".
Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни уточни, че евродепутатите ще гласуват сделката в началото на 2019 г.
Ако споразумението бъде одобрено и от двете страни, ще започне да тече 21-месечен преходен период, по време на който търговското споразумение и трудният въпрос за избягване на физическа граница между Република Ирландия и Северна Ирландия ще трябва да бъдат уредени.
Мишел Барние и Доналд Туск със споразумението за Брекзит
Таяни уточни, че евродепутатите ще гласуват сделката в началото на 2019 г.
Фактор Фактор
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство