28 Юни, 2026

ЕС изпраща още сили в Босна и Херцеговина - в подкрепа на целостта на страната

Снимка: EPA/BGNES

Досега европейската мироопазваща мисия имаше 1500 служители в БиХ

ЕС ще изпрати подкрепления за своята мироопазваща мисия в Босна и Херцеговина, след като Върховният съд на страната суспендира сепаратистките закони, приети от влизащата в нея Република Сръбска (РС). 

Силите на Европейския съюз (EUFOR) обявиха в петък, че "временно ще увеличат" размера на своята мироопазваща мисия в страната.

„Това е проактивна мярка, насочена към подпомагане на Босна и Херцеговина в интерес на всички граждани“, се казва в изявление на EUFOR, в което Европа потвърждава своята „продължаваща подкрепа за сигурността и стабилността“ на държавата.

Не се уточнява броят на допълнителните "резервни сили", които ще бъдат разположени. Досега европейската мироопазваща мисия имаше 1500 служители в Босна, според изявление на австрийска парламентарна мисия, която посети страната през февруари. НАТО също обяви, че неговият генерален секретар Марк Рюте ще посети столицата Сараево в понеделник.

Конституционният съд на Босна суспендира в петък законодателството, предложено от сръбския лидер Милорад Додик, което отхвърля правомощията на федералната полиция и съдебната система в рамките на РС.

Съдът заяви, че „временно спира действието“ на законите, обявени от Додик, „до обявяването на окончателно решение“. Въпросните закони бяха приети от депутатите в РС и трябваше да влязат в сила от 7 март.

Европейският съюз и посолството на САЩ в Сараево осъдиха сепаратистките закони. /БГНЕС, АФП

.

Сподели:
Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин

Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин

Украйна развенчава основния мит на Путин за сила и стабилност

С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си

С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си

Ръководството и активистите на „Яблоко“, която е единствената партия против войната в Украйна, са обект на преследвания в различни региони - мероприятията на партията биват проваляни, образуват се наказателни и административни дела

Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна

Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна

Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна

Коментари (0)