24 Ноември, 2024

ЕС може да осъди България заради замърсяванията от "Марица-изток"

ЕС може да осъди България заради замърсяванията от "Марица-изток"

Данните от мониторинга показват, че най-много превишения са регистрирани в измервателна станция Гълъбово

Министерството на околната среда и водите, в отчета за работата на служебния кабинет от февруари до април 2017 г., публикуван на сайта на ведомството в края на мандата му, предупреждават, че съществува реална опасност Европейският съюз да осъди България заради замърсяване на въздуха със серен диоксид от централите на "Марица-изток" край Гълъбово.
В момента наказателната процедура е на етап мотивирано становище и е заради превишаване на средночасовата и средноденонощната норма за серен диоксид в общините Гълъбово, Димитровград и Перник.

Заради продължаващото неспазване на нормите за качество на въздуха се очаква наказателната процедура да навлезе в съдебна фаза, посочват от МОСВ.

Данните от мониторинга показват, че най-много превишения са регистрирани в измервателна станция Гълъбово. Превишенията са вследствие дейността на централите от басейна "Марица-изток", посочват от министерството.
От МОСВ са предприели мерки, като една от тях е за усъвършенстване на вече съществуващата система за ранно предупреждение, която прогнозира наднорменото замърсяване на приземния атмосферен слой със серен диоксид в района на Старозагорска област. Обявена е и обществена поръчка в тази връзка.

Съществува реална опасност наказателната процедура да премине в съдебна фаза. Има вероятност решението на Съда на ЕС да бъде във вреда на страната, посочват в отчета от МОСВ. Това ще наложи спешни мерки, които ще засегнат работата на централите от басейна "Марица-изток".

Преговори с ЕС относно големи горивни инсталации

Наскоро Европейския съюз гласува по-строги стойности на емисионни нива за серен диоксид, азотни оксиди и живак, които се изпускат от големите горивни инсталации на въглища, но България поиска по-хлабави норми за промишлеността.

От министерството на екологията изпратиха до Европейската комисия през март национална позиция, в която изтъкват, че новите по-строги изисквания биха довели до значителни разходи или до преустановяване на експлоатацията на засегнатите централи, както и до закриване на работни места и деиндустриализация на целия регион.

България счита, че в заключенията на проекта на ЕС не са отчетени в достатъчна степен нейните интереси и в частност спецификата на местните лигнитни въглища от басейна "Марица-изток".

Страната ни гласува против приемането им заедно с още седем страни – Чехия, Полша, Германия, Румъния, Финландия, Словакия и Унгария. Независимо от това заключенията за по-строги норми бяха приети с 20 гласа "за" и 8 "против". 

Сподели: